Magazin

Yeşilçam bir jönünü daha kaybetti

Yeşilçam bir jönünü daha kaybetti

60'lı yıllların yakışıklı jönü Efkan Efekan dün yaşamını yitirdi. 80'in üzerinde filmde rol alan Efekan'a bu yılki Antalya Film Festivali'nde Onur Ödülü verilecekti.

Yeşilçam bir jönünü daha kaybetti. 60'ların yakışıklı jönü Efkan Efekan akciğer kanseri nedeniyle dün yaşamını kaybetti. 70 yaşındaki sanatçı bu yılki Altın Portakal Film Festivali'nde Onur Ödülü alacaktı.

1935'te İzmir'de doğan Efekan, sinemaya 1959'da Faruk Kenç'in yönettiği 'Ölmeyen Aşk'la başlamıştı. Bu filmde dönemin ünlü oyuncularından Belgin Doruk'la başrolü paylaşan sanatçı düzgün fiziği ve yakışıklılığı sayesinde, yapımcı ve yönetmenler için aranan oyunculardan biri olmuştu.

Lütfi Akad, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Metin Erksan gibi önemli yönetmenlerle çalışan Efekan, kariyerinin en parlak dönemlerini, Yeşilçam'ın da çok güçlü olduğu ve film sayısının giderek arttığı 1960'larda yaşadı.

Sinemayı bırakmıştı
Uzun süre başrollerde oynayan Efkan Efekan, zamanla ikinci rollerde ve yardımcı rollerde oynamaya başladı. 1960'ların sonunda sinemaya kısa bir süre ara verdikten sonra 1974 yılında Temel Gürsu'nun yönettiği 'Kısmet' adlı filmle sinemaya dönüş yapsa da, Efkan Efekan bu dönemde ağırlığı sahneye verdi ve ses sanatçısı olarak hayatını devam ettirdi.

1980'lerin başında yeniden sinemaya dönen Efkan Efekan, vefakâr baba, işadamı gibi karakterleri canlandırmaya başladı. 1980'lerin sonundan itibaren Efekan 'Yaprak Dökümü', 'Dudaktan Kalbe' ve 'Hanımın Çiftliği' gibi tanınmış edebiyat eserlerinin televizyon uyarlamalarında rol aldı. Efkan Efekan, 1990'ların başında özel kanalların da artmasıyla birlikte ağırlığı tamamen televizyon dizilerine vermiş ve sinemayı bırakmıştı.

Efekan'ın rol aldığı filmler arasında 'Yangın Var', 'Cumbadan Rumbaya', 'Beş Şeker Kız', 'Mahallenin Sevgilisi', 'Yasak Aşk', 'Mahalle Arkadaşları', 'Ne Şeker Şey', 'Adanalı Tayfur', 'Yedi Kocalı Hürmüz', 'Keşanlı Ali Destanı', 'Adanalı Tayfur Kardeşler' 'Aşkın Gözyaşları', 'Şen Ola Düğün Şen Ola', 'Kısmet', 'Kürtaj', 'Nisan Bitti' ve 'Emanet' var.
(Radikal)
Yayın tarihi: 08.09.2005
470
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.