Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yerlisiade 2005 Brezilya

Yerlisiade 2005 Brezilya

Türkiye'de UNIVERSIADE 2005 İzmir'le spor heyecanı yaşanırken, Brezilya'daki "Yerliler Olimpiyatı"nda kabileler kapışıyor.

Brezilya en ilginç spor etkinliklerinden birinin açılışına ev sahipliği yaptı. Ülkenin yerlileri arasında 14-19 Ağustos arasında düzenlenen "Kızılderili Olimpiyatlarına" 18 kabileden 600 sporcu katılıyor.

Sporcular koşu, ok atma dışında avcılık, mızrak atma, ağaç taşıma ve savaş dansı gibi yerel oyunlarda ter döküyor. "Yerli olimpiyatları"nın en ilgi çeken oyunu ise hiç kuşkusuz Zikunahity. Futbolu andıran bu oyunda sadece kafalar kullanılıyor.

Amaç ise top olarak kullanılan hindistan cevizini kalelerden geçirerek gol atmak. Kaybeden takımın oyuncuları eşleri tarafından uzun süre evlere alınmıyor. İlk kez 1996'da ünlü futbolcu Pele'nin desteğiyle düzenlenen oyunlarda komik olaylar da yaşanıyor.

Geçen yıl kabileler arası koşu yarışmasında Portekizce konuşan hakemleri anlamayan bir yarışması finiş ipini göğüsledikten sonra bile koşmaya devam etmişti. Durdurulamayan yarışmacı, 300 metre daha koşmuştu.
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.