Magazin

Yer gök domatese doydu

Yer gök domatese doydu

Yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı çılgın festival Tomatina'da 130 bin kilogram domates tüketildi.

İspanya'nın geleneksel domates festivali Tomatina, ülkenin güneydoğusunda yer alan Valencia kenti yakınlarındaki Bunol kasabasında başladı. Dünyanın en tanınmış festivalleri arasında yer alan Tomatina'ya yaklaşık 40 bin kişi katılırken, domates savaşında bundan önceki yıllara oranla rekor kırılarak 130 bin kilogram domates tüketildi.

Festivalde aralarında Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Arjantin'in bulunduğu birçok ulustan ve her yaştan binlerce insan sokaklarda birbirine domates atarak eğlendi.

Kesici aletler yasak
Domates savaşının yapıldığı sokağa kesici veya tehlikeli aletlerle girilmesini yasaklayan güvenlik görevlileri, katılımcıların domates parçalarıyla dolu tişörtlerini izleyicilerin üzerlerine atmasına da izin vermedi. Altı kamyonla sokağa getirilen domatesler, katılımcıların birbirlerine atmaları için belirli noktalara dağıtıldı.

24 santimetrekareye bir kg domates
Sokakta her 24 santimetrekareye bir kilo domatesin düştüğünü söyleyen yetkililer, domatesler için geçen yıla oranla 6 bin euro daha fazla ödendiğini belirttiler. Festivale bu yılki katılım ise geçen yıla oranla 3 bin kişi daha fazla oldu. Domates savaşından sonra domates çöpleriyle dolan sokak, çok kısa sürede belediye görevlileri tarafından temizlenerek eski haline getirildi.

Biri arkadaşına domates attı ve...
İnanışa göre kasabada devlerin geçit töreni sırasında bir grup arkadaşın halka domates atmasıyla başlayan ve gelenekselleşen domates festivali Tomatina, 2002 yılından beri Ulusal Turist Festivali olarak tanınıyor.
Yayın tarihi: 26.08.2004
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.