Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yeni tehdit yüksek tansiyon

Yeni tehdit yüksek tansiyon

2025'te 1.5 milyar kişinin tansiyonu fırlayacak.

ABD'deki Tulane Üniversitesi'nden yapılan bir açıklamaya göre, gelecekte milyonlarca insan kalp krizi ve ani ölümler nedeniyle yaşamını kaybedecek. Yetkililer bunun beslenmedeki değişimden ve insanların spor yapmamalarından kaynaklandığını söylüyor. Dünyanın değişik bölgelerinden 700 binden fazla insan üzerinde yapılan yaklaşık 30 araştırmaya göre, 2000 yılında yaklaşık 972 milyon insan yüksek tansiyon hastasıydı ve bunların yüzde 30'u gelişmekte olan ülkelerde, yüzde 60'ı da Batı ülkelerinde bulunuyordu.

Daha çok fakirlerde
Bu araştırmaların sonuçlarına göre bir analiz yapan araştırmacılar 2025 yılında 1.5 milyar insanın yüksek tansiyon hastası olacağı sonucuna vardı. Buna göre yüksek tansiyonun en yüksek oranda görüleceği ülkeler, yüzde 80 ile gelişmekte olan ülkeler ve yüzde 24 ile gelişmiş ülkeler olacak. Bu hastalığın en fazla vuracağı tahmin edilen ülkeler, Çin, Hindistan, Latin Amerika ülkeleri ve Karayipler olarak sıralanıyor. Araştırmacılardan Prof. Jaing He, yüksek tansiyonun ciddi bir sağlık problemi olduğunu ve bunun aynı zamanda kardiyovasküler (kalp-damar hastalığı) riskini de artırdığını belirtti.

Dünya çapındaki ölümlerin yüzde 30'u kardiyovasküler hastalık kaynaklı. Yüksek tansiyonun 2025 yılında çok sayıda kalp krizi ve ani ölümlere yol açmasından korkuluyor.
(Radikal)
477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.