Magazin

Yeni okula başlayanlara uzman desteği

Yeni okula başlayanlara uzman desteği

Yeni okula başlayanların yüzde 5'nin uzman desteğine gereksinim duyduğu bildirildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, yeni öğretim dönemi başlarken aileleri önemli sorumlulukların beklediği vurgulanarak, özellikle okula yeni başlayan ve daha önce kreş, anaokulu gibi okulöncesi kurumlara gitmeyen çocukların ailelerinin bazı konularda dikkatli olması gerektiği kaydedildi. Yeni bir ortama ve bilinmedik birçok kurala alışma konusunda sorunların okulun başladığı ilk günlerde ortaya çıktığına dikkat çekilen açıklamada, sorunun azaltılması için öğrenci, anne-baba ve öğretmenin birlikte çalışması gerektiği bildirildi.

TTB açıklamasında, öğrencilerin okula anne-baba ile gelmesi, sınıflarda anne-babaya sığınması, okul korkusu ve anne-babadan ayrılmakorkusunun okulun açıldığı ilk günlerdeki sorunların başında geldiğinedikkat çekilerek, yeni okula başlayanların yüzde 5'inde bu durumun görüldüğü belirtildi. Bu sorunların atlatılması konusunda anne-baba ve öğretmenlerin çabalarının yetersiz kalması durumunda, sorunların giderek arttığı vurgulanan TTB açıklamasında, bu durumda psikiyatri uzmanından yardım istenilmesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada, anne-baba ve çocuğun okula uyum sürecine uzman desteğinin de eklenmesi ile çocuğun yaşadığı kaygıların azaltılabileceği bildirildi.
Yayın tarihi: 13.09.2003
332
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.