Magazin

Yeni mahsun prenses

Yeni mahsun prenses

Diana eşinin ihanetine isyan etmişti. Masako da bir bebek makinesi olarak görülmesini kaldıramadı.

İkisi de prensesti. Biri kötü giden evliliğinde çok mutsuzdu ve teselliyi hayır işlerinde bulmuştu. İkincisinin kendisini destekleyen bir eşi vardı ama o diplomatlık yapmak için yanıp tutuşuyordu. Britanya Prensesi Diana ve Japon Prensesi Masako'nun iki kraliyet gelini olarak dertleri farklıydı ama ikisi de çağdaş bir kadın olmanın getirdiği isteklerle, eski kraliyet adetlerini uzlaştırmaya çalışırken çok çekti.

Diana, Prens Charles'la olan evliliğinde 'ödev'ini, kraliyet soyunu devam ettirecek iki erkek çocuk dünyaya getirerek yerine getirdi. Ardından kariyerine hastaların ve muhtaçların kraliyet ailesindeki temsilcisi olarak devam etti, ancak bu işteki popülaritesi artınca kocasını gölgede bırakmakla suçlandı.

Masako'dan beklenen
Japonya prensesi Masako ise kraliyet gelini olmak için diplomatlık kariyerinden vazgeçti, evliliğinin 11 yılını bir erkek çocuk dünyaya getirmesi için yapılan baskılarla geçirdi. 2001 yılında dünyaya getirdiği kız çocuğu tatmin edici olmaktan uzaktı, çünkü Japon yasaları tahta bir kadının geçmesini onaylamıyordu. Masako şimdi üzerindeki kraliyet görevleri ve erkek çocuk baskısı nedeniyle depresyonda. Bir süre önce 'izinli' olarak saraydan ayrıldı.

Bu iki kadının hikâyeleri farklı çizgilerde yürüse de, her ikisi de modern değerler ile erkek evlat doğurmak, kocanın gölgesinde yaşamak, evliliklerinde çıkacak herhangi bir sorun karşısında sessiz kalmak gibi geleneksel azaplar arasında sıkıştı. Kraliyet denetçilerine göre saray kadınları geleneksel rollerini oynamakta başarısız olduklarında, imajlarını yenilemeleri ya da değiştirmeleri için monarşilerin üzerinde bir baskı oluşuyor. ABD'deki Portland Eyalet Üniversitesi Japon Araştırmaları Merkezi yöneticisi Prof. Kenneth Ruoff Masako'nun durumu için şöyle diyor: "Masako kendini bir rahim, bebek makinesi olarak değil, diplomat olarak görüyor."

Eski dönemlerde Japon prensleri tutkularını tatmin etmek için cariye bulundurma, hatta bunlardan çocuk sahibi olma hakkına sahipti. Ancak Ruoff, modern monarşilerin çizmeye çalıştığı aile imajına ters düşen bu uygulamanın kalkmasıyla, yasaların da kadın bir imparatoriçeye izin vermesi gerektiğini düşünüyor.

Prenses Diana da Windsor Şatosu'nu sarsacağını bile bile, kendisini aldatan bir kocaya hoşgörü göstermeyi reddetmişti. Diana'yla ilgili bir dokümanterde kraliyet biyografi yazarı Beatrix Campbell, "Diana'nın beklentileri kadınların 20'nci yüzyılda kazandığı demokratik anlaşmanın bir yansımasıydı" diyordu.

Ancak çoğu kraliyet uzmanı, bu iki kadının feodal sistemlerin kurbanı olduklarını kabul etmekten kaçınıyor. Acılarına rağmen Prenses Diana kraliyet ailesindeki yerinin, ünün, servetin ve gizli tatlar yaşayabilmesine yetecek küçük özgürlüğünün tadını çıkarmıştı. Japon kraliyet ailesinde ise kişisel mal varlığına yer olmadığı için, Masako bu tür zevklerin tadına varamadı. Uzmanlar Masako'nun Avrupa'da olsa daha kolay bir hayat sürebileceğini söylüyor.

Örneğin İsveç ve Belçika gibi ülkelerde kraliyet ailsenin ilk doğan çocuğu, cinsiyete bakılmaksızın tahtın vârisi kabul ediliyor. Britanya'da ise bir erkek çocuk olmaması durumunda kız çocuğun tahtı yönetmesine izin var. Artık kraliyet ailelerine çalışan modern kadınlar da dahil oluyor. Örneğin İspanya kraliyetinin yeni gelini Letizia Ortiz eski bir televizyon spikeri. Danimarka'nın Avustralyalı gelini Mary Donaldson ise reklam ve emlak sektörlerinde çalışmış.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.07.2004
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.