Magazin

Yeni dünya 'Körebe'

Yeni dünya 'Körebe'

Görme özürlü öğrenciler artık ders kitaplarının dışında da bir yayına dokunabilecek. Körebe, Türkiye'nin ilk kabartma yazılı çocuk dergisi.

23 yaşındaki İsmail Üstün binlerce görme özürlü genç gibi eğitim hayatı boyunca ders kitabı dışında hiçbir kitaba dokunamamış. Kabartma yazıyla yani Breyl alfabesiyle yazılmış ne bir dergi, ne de bir öykü bulup okuyabilmiş. Üstün, şimdi görme özürlü öğrenciler için hazırlanan Türkiye'nin ilk kabartma yazılı çocuk dergisi 'Körebe'nin editörü.

Üstün bir yandan derginin çıkması için çalışmalarını yürütürken diğer yandan Hacettepe Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Üstün'e göre derginin çıkması mezuniyet sevincinden de üstün. Çünkü Türkiye'deki 16 körler okulunda okuyan 1500 öğrenci ve görebilen arkadaşlarıyla kaynaştırma eğitimi alan 700 görme engelli öğrenci ilk defa ders kitapları dışında bir dergiye dokunacak.
Dergi, Altınokta Körler Derneği tarafından 7-15 yaş grubundaki çocuklara yönelik. İçinde, hikâyeler, fıkralar, bilmeceler ve çeşitli konularda yazılar bulunuyor.

Derginin adı ise hem karanlıkta elde edilen başarıyı anlatmak hem de görme özürlü öğrencilerin körlüğü özümseyecek kadar olgun olduğunu kanıtlamak için 'Körebe'. Derginin yayın danışmanı ise 28 yılda 42 çocuk dergisine imzasını atan Yalvaç Ural.

'Özür dileriz, geciktik'
Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam, derginin ocak ayında çıkan ilk sayısının körler okullarına ücretsiz olarak yollandığını söyledi. Genel Sekreter Turhan İçli ise kendilerinin de bu eksikleri yaşadığını anlatarak, "Gören yaşıtlarımız onlar için çıkarılan dergiler okurken bizim içimiz giderdi. Bu eksikliğin giderilmesinde geciktiğimiz için özür dileriz. Türkiye'de 7-15 yaş grubunda 2 bin 200 görme engelli öğrenci eğitim şansına sahip. Şansına diyorum, çünkü aynı yaş grubunda okula gidemeyen 40 bin çocuk var" dedi.

Yalvaç Ural da Japonya'da görme özürlü çocuklar için 21 yıl önce dergi çıkarıldığını gördüğünde, bugüne kadar böyle bir çalışmadan uzak kaldığı
için utandığını dile getirdi: "Körebe bugüne kadar çıkardığımız dergiler arasında çok farklı yere sahip. Dergimizi bir yıl içinde tahmin edemeyeceğiniz yerlere getireceğiz. İçeriğine oyunlar da katacağız."

19 yaşındaki Zeynep Yılmaz, derginin diğer genç editörü. O da ilköğretim çağında böyle dergiler okuyamamış ama şimdi binlerce çocuk için Körebe'yi hazırlıyor. Yazı İşleri Müdürü Ali Taş görme özürlü anne ve babanın oğlu. Görme özrü yok. O da mutlu: "Bir düşü ete, kemiğe büründürdük."
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.02.2005
467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.