Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yeni diploma hediyesi

Yeni diploma hediyesi

Ailelerin kızlarına lise mezuniyet hediyeleri arasına 'estetik ameliyatlar' da girdi. 17-18 yaşındakiler en çok burun, meme ve liposuction operasyonları geçiriyor.

Ergen kızlar estetikçi kuyruğunda... Formsante, temmuz sayısında '17'lik kızların estetik tercihlerini' anlattı. Doktorlara göre genç kızlar arasında en çok tercih edilen ilk üç operasyon burun, meme ve liposuction (yağ aldırma). Bunu dudak ve elmacık kemiği doldurma, kaş kaldırma, lazer ve karboksiterapi gibi uygulamalar takip ediyor.

Estetik ameliyat tartışmaları sürerken fiyatlar ucuzladı, klinik sayısı arttı, trendler-teknikler değişti ve estetik operasyonlar ergenlik çağındaki kızlar arasında moda oluverdi. Doktorlar 'mezuniyet hediyesi' olarak kızına estetik sözü veren ailelerin sayısının arttığını ya da görünümünü beğenmeyen gençlerin bundan ailelerini sorumlu tutarak 'Estetik olacağım' diye ısrar ettiğini söylüyor. Uzmanlara göre ergenliğin tamamlandığı 17-18 yaşna gelmiş çok sayıda genç kız doktor kapısına dayanıyor.

Bazı sosyal bilimciler gençler arasındaki bu modanın medyada gördüklerinin de etkisiyle 'seksapeli ön plana çıkarma yarışı' olduğunu ve birçok kızın yaşlarının doğallığını yaşayamadan 'küçük kadınlar' haline geldiğini söylüyor. Peki bu durumda vücudundan mutsuz olan ve estetik isteyen bir genç kızın psikolojisini düzeltmek için operasyon yoluna mı gidilmeli, yoksa görüntüsünü sevmesini mi sağlamalı?

Uzmanlar, ergenlik tamamlanmadan yapılan estetik müdahalelerin kişinin fizyolojik gelişimini olumsuz etkileyebildiğini, ayrıca genç yaşta estetik yaptıranların pişmanlık olasılığının yetişkinlerden daha fazla olduğunu belirtiyor. Uzm. Dr. Ceyda Şener ise yeni nesilde hormonal gelişimin erken tamamlandığını, 17'li yaşlarda selülitle tanışan gençlere cihazları, lazer ve karboksiterapi bakımları yapıldığını söylüyor.

17 yaşındakilerin favori estetikleri arasında yüzde 50 oranıyla burun ameliyatları birinci sırada yer alıyor. Kızların burunlarıyla ilgili yaşadıkları en büyük sorun kemerlerinden kurtulmak, burunlarını küçültmek ya da kaldırmak. Bunu yüzde 20'yle göğüs estetiği ve yine yüzde 20'yle liposuction izliyor. Dolgu yaptırarak dolgun ve şekilli dudak isteyenlerin
oranı ise yüzde 10'u buluyor.

Uzmanlar ne diyor?
 • Doç. Dr. Dilaver Özturan (kulak-burun- boğaz uzmanı): 17 yaş öncesi fizyolojik gelişimini tamamlamamış genç kızlarda burun estetiği, burun gelişimini sağlayan kemikleşme odaklarına zarar verebilir. Ameliyat sırasında bu odaklara fazla dokunulmamalı. Ancak bazı bünyelerin gelişimi 16 yaşında tamamlanıyor. Hatta kepçekulak vakalarında çok daha erken yaşta ameliyat öneriyoruz.

 • Prof. Dr. Gönül Ergenekon (dermatoloji uzmanı): Tavşan dudak gibi vakalar yoksa 16, 18 yaşından önce estetiğe karşıyım. Dolgu maddeleri de alerjik reaksiyon yapabilir.

 • Dr. Başak Demiriz (psikolog): Genç yaşta güzelleşmek istemekte yanlış bir şey yok. Ancak gerçek sorun çoğu zaman bu olmuyor. Buluğ çağında asıl sorun onaylanma, kendine güvenme, popüler olma, başarılı hissetme isteğidir.


 • Çocukluk hayali
  Burun ameliyatı olan 18 yaşındaki İpek, 13-14 yaşından beri arkadaşlarıyla nerelerine estetik ameliyat yaptıracaklarını konuşuyormuş. Üniversiteye başlamadan önce de burnundaki kemerden kurtulmak istemiş. Mankenlerinki gibi kalkık burun isteyen İpek'in doktoru, hastasını daha doğal bir burun konusunda ikna etmiş. Şimdi halinden çok memnun.

  Dudakları değişti
  19 yaşındaki Betül, Formsante'yle röportaj sırasında dudak dolgusu yaptırdı. Aslında estetik ameliyatlara karşıymış. Ama dudak dolgusunu silikon olmadığı, tamamen doğal maddelerden yapıldığı ve geçici olduğunu bildiği için tercih etmiş. Betül'ün dudağı operasyon sırasında lokal anesteziyle uyuşturuldu, 15 dakikada önce sağ, sonra sol tarafı dolgunlaştırıldı.
  (Radikal)
  531
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.