Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yeni bir yeraltı şehri

Yeni bir yeraltı şehri

Afyon'da, bir çiftlikte bina yapımı için arazi düzenleme çalışmaları yapıldığı sırada yeni bir yeraltı şehri bulundu.

Afyon'un Çobanlar İlçesi Kocaöz Beldesi yakınlarında yeraltı şehri bulundu. Mevlüt Uğuz isimli vatandaşa ait çiftlikte yeni bir bina yapımı için arazi düzleme çalışmaları sırasında meydana gelen çöküntü yeni yeraltı şehrini ortaya çıkardı. Yeraltı şehrinde incelemelerde bulunan Afyon Arkeoloji Müzesi yetkilileri, yeraltı şehrinin ilk iki katına bakılabildiğini ama şehrin kaç kat olduğunu yapılacak temizleme çalışmaları sonrası ortayaçıkacağını ifade ettiler. Afyon Arkeoloji Müzesi Müdürü Seracattin Şahin yeraltı şehrinin M.S. 2 ve 4'ncü yüzyıllara ait olduğunu söyledi.

Henüz iki katı gezilebilid
Şahin, "Çobanlar Kocaöz beldesi yakınlarında ortaya çıkan yeraltı şehri daha önce bulunan Bolvadin Kemerkaya yeraltı şehri ile aynı özellikleri taşıyor. Hıristiyanlığın yayılma dönemi olan ve Hıristiyanlara büyük işkenceler yapan Roma İmparatorluğu döneminde yapılan bu yeraltı şehirleri sadece sığınma amacıyla kullanılmış olup,bu yeraltı şehri de aynı döneme aittir. Henüz iki katı gezebildik. Deprem ve diğer olaylar nedeniyle tıkanmalar ve göçükler meydana gelmiş. Bunların temizlenmesi halinde kaç kat ve ne kadar genişlikte olduğunu tespit edebileceğiz" dedi. Yeraltı şehrinde sayısız dehlizlerin bulunduğunu belirten Şahin, durumu Afyon Valiliği'ne bildirdiklerini, temizlik çalışmalarının ise yeraltı şehrinin genişliğine göre 1 ile 4 yıl sürebileceğini söyledi.
469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.