Magazin

Yeni bir Amerikan reçetesi daha

Yeni bir Amerikan reçetesi daha

ABD'li doktordan 'hayatınızı değiştirecek' 14 yiyecek: Fasulye, yabanmersini, yulaf, brokoli, portakal, kabak, somon, soya, ıspanak, çay, domates, hindi, ceviz ve yoğurt.

Hem yanlış beslenme yüzünden obezite pençesine düşen ABD'de hem de dünyada salgın haline gelen sağlıklı yaşam reçetelerine bir yenisi eklendi. Amerikalı doktor Steven Pratt'in bu ülkede bestseller olan 'Süper Yiyecekler: Hayatınızı Değiştirecek 14 Yiyecek' adlı kitabı yeni bir diyet çılgınlığı yarattı. Kitaba göre hızlı kilo verme, sağlık ve uzun bir ömrün gizli formulü 14 basit unsurdan oluşuyor. Bunlar fasulye, yabanmersini, brokoli, yulaf, portakal, kabak, somon balığı, soya, ıspanak, çay, domates, hindi, ceviz ve yoğurt olarak sıralanıyor.

Güzellik garanti
Britanya'da yayımlanan The Observer gazetesine konuşan gıda ve yaşlanma konuları uzmanı Dr. Pratt'e göre doğru besinler insan biyokimyasının gidişatını değiştirebiliyor ve bu sayede hem güzellik hem de uzun bir ömür 'garanti ediliyor'. Pratt, önerdiği 14 süper yiyecek ile rahatsızlıklara yol açabilecek hasarların hücre düzeyinde önüne geçilebileceğini söylüyor. Ayrıca Pratt'e göre besin değeri yüksek, kalorisi düşük olan bu yiyeceklerle kalp hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), bazı kanser türleri ve erken bunama gibi rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor veya iyileşme sağlanabiliyor.

Ispanak mucizesi
Sözünü ettiği 14 yiyeceğin ayrı ayrı çeşitli hastalıklara da iyi geldiğini savunan Dr. Pratt'e göre kalp hastalığı, kanser, katarakt ve yaşa bağlı görme kaybı için ıspanak; bunama için yabanmersini (çay üzümü- çoban üzümü) ve diyabet için haftada üç-dört kez fasulye ve günde beş-altı kez tahıl çok yararlı.

14 süper yiyeceğinin C vitamini, folik asit, selenyum, E vitamini, lutein, omega 3 yağ asitleri gibi ömür uzatıcı gıda maddelerinin bir birleşimini sunduğunu belirten Dr. Pratt, sadece bu besinlerin tüketilmesini yeterli görmüyor. Dr. Pratt, günde 30-60 dakika aerobik ve haftada iki-üç kez ağırlık çalışmayı da mucize sağlık reçetesine ekliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.02.2004
354
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.