Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yemekteki müzik hesabı etkiliyor

Yemekteki müzik hesabı etkiliyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, klasik müzik çalınan restoranlarda insanlar daha pahalı yemekleri tercih ediyor.

İngiltere'de, Leicester ve Surrey üniversitelerinin ortak araştırmasının sonuçlarına göre, restoranlarda çalan müzik, müşterilerin ödediği hesabı etkiliyor. Klasik müzik çalınan restoranlarda insanlar daha pahalı yemekleri tercih ediyor. Psikolog Adrian North'a göre klasik müzik kültürü, eğitimli, ince zevkli ve zengin olmakla bağdaştığından, daha fazla para harcatıyor.

Klasik müzikle fatura 2 - 3 misline çıktı
Market Harborough kasabasındaki bir restoranda, 18 gece boyunca bir gece klasik, bir gece pop müzik çalındı. Üç gecede bir ise müzik çalınmadı. Müziksiz gecelerde restoranda iki kişinin, şarapla birlikte için ödedikleri fatura 50 - 60 sterlin (140 milyon lira) olurken, klasik müzik çalınan gecelerde fatura iki - üç misline çıktı.

5. Senfoni ve Dört Mevsim en etkilisi
Özellikle Beethoven'in 5. Senfonisi ve Vivaldi'nin "Dört Mevsim"i çaldığında müşteriler en pahalı içkileri, en lüks yiyecekleri ısmarladı. Pop müziğin çaldığı gecelerdeki müşteriler ise sıradan yiyeceklerle yetindi. Araştırmada, beklerken düşük tempolu müzik dinleyen kişilerin bekleme süresini daha kısa olarak algıladığı da ortaya çıktı.
(Milliyet)
524
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.