Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Yemek Sanatları Festivali' başladı

'Yemek Sanatları Festivali' başladı

Kültür Bakanlığı Halk Kültürleri Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Akdeniz Mutfakları Konservatuvarı tarafından düzenlenen `1. Uluslararası Akdeniz Yemek Sanatları Festivali' başladı.

İzmir Ticaret Odasında gerçekleştirilen açılışa Kültür Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan, DSP İzmir Milletvekili Güler Aslan, Kültür Bakanlığı Halk Kültürleri Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü Seyhan Livanelioğlu, Akdeniz Mutfakları Konservatuvarı Uluslararası Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Güzin Yalın ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış sonrası gerçekleştirilen `Yemek ve Güzel Sanatların Etkileşimi' konulu panele de katılan Kültür Bakanı Prof. Dr. Çağlayan, festivale katılan ülkelerin sadece mutfaklarıyla gelmediğini belirterek "Buraya gelenler barış, sevgi, dostluk ve toleransı birlikte getirdiler. Uyurken, su içerken ve yerken hep barış vardır. Evde yapılıp sunulan yemek barış göstergesidir. Akdeniz mutfağının temel besin maddesi olan zeytin de barış ve sevginin simgesidir. Zeytin ağacı, yerleşik kültürün temel ağacıdır" dedi.

Türkiye, Fransa, İtalya, Yunanistan, İsrail, Tunus ve İspanyanın mutfaklarıyla, ABD, Lübnan, İngiltere ve Japonyanın da gözlemci ülke olarak katıldığı festival 27 Ekime kadar devam edecek. Festival kapsamında edebiyat sohbetleri müzik geceleri, paneller ve zeytinyağı tadımı düzenlenecek.
(DHA)
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.