Magazin

Yemek reklamlarına sınırlama!

Yemek reklamlarına sınırlama!

Britanya'da Sağlık Bakanlığı, çocukların en çok TV izlediği saatlerde cips, kola ve abur cubur reklamı yayımlanmaması için harekete geçti.

Britanya'da çocuklarda aşırı şişmanlığa yol açan gazlı içecekler, patates cipsleri, şekerleme ve çikolatalar gibi abur cuburların reklamlarının televizyonda yayımlanmasının, çocukların uyanık olduğu saatlerde yasaklanması planlanıyor.

Çocuk ve gençler arasında obezitenin 'kaygı uyandırıcı' şekilde yaygınlaşması üzerine yeni bir mücadele planı hazırlayan Britanya Sağlık Bakanlığı'nın, söz konusu reklamların saat 21.00'den sonra yayımlanmasını isteyeceği belirtiliyor. İngiliz gazeteleri, bakanlığın bu alanda üretim yapan sanayicilerden gönüllü işbirliği istediğini yazdı.

Konuyla ilgili yasal düzenlemenin gelecek hafta içinde parlamentoya sunulacağı, yasada süpermarketlerde yiyecek paketlerinin üzerine trafik ışıkları gibi işaretlerin konulmasının da düşünüldüğü açıklandı.

Kırmızıysa dur, yeşilse ye!
Buna göre, aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli gıdaların paketlerinin üzerine kırmızı işaret olacak ve az tüketilmesi önerilecek. Üzerinde sarı işaretin bulunduğu paketlerin içindeki gıda maddeleri, yağlı, ancak yine de besleyici özellikler taşıyacak ve arada sırada tüketilmesi tavsiye edilecek.

Meyve ve sebze paketlerinin üzerinde ise yeşil işaret bulunacak. Sağlık Bakanı John Reid, halkın yasa tasarısına destek vereceğine inandıklarını belirterek, aşırı şişmanlığın Britanya'da gelecek nesillerin sağlığını ciddi biçimde tehdit ettiğini söyledi.

Bazı sanayicilerin daha şimdiden gönüllü olarak TV'de yayımlanan reklam sayısını azalttığına işaret eden Reid, geçen yıl, bir önceki yıla göre 10 bine yakın daha az yiyecek reklamının yayımlandığını hatırlatarak gıda sanayicilerinin işbirliğinin sevindirici olduğunu söyledi. İngiliz basınına göre çocuklarda obeziteyle savaşta bir sonraki aşama, okullardaki kola ve bisküvi otomatlarıyla ilgili olacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.11.2004
524
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.