Magazin

'Yazık' dersen okula gitmez

'Yazık' dersen okula gitmez

Anasınıfına başlayacak çocuğun yanında ailelerin yaptığı konuşmalar, okula gitme isteğini etkiliyor.

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim görevlisi Tülay Şener, anaokullarının yeni eğitim yılına 5 Eylül'de başlayacağını belirterek, "Bazı çocuklar, anasınıfına gitmemek için direniyor. Ancak bu durumu çoğunlukla aileler yaratıyor" dedi.

Bu durumu ailelerin, çocuklardan daha zor kabullendiğini belirten Şener, şunları söyledi: "Aile çocuğa, 'Sen başarırsın, okulda mutlu olacaksın' mesajı vermeli. Çocuğun yanında yapılan, 'Daha küçük, okulda yemeğini nasıl yiyecek' gibi konuşmalar çocuğu korkutur, gitme isteğini azaltır.

Ebeveynler acıyarak bakarsa çocuk bunu hisseder. Kendisiyle ilgili konuşmalarda 'Yazık' sözünü duyan çocuk kesinlikle anaokuluna gitmiyor. Ailenin isteksizliğini hisseden çocuklar okula gitmemek için elinden geleni yapıyor."

Şener, şunları önerdi: "Ailenin isteksiz olduğunu hisseden çocuk, ikna etmek için sürekli ağlamaya başlar. Bir süre sonra susar ve okulu kabullenir. Çocuğu okula özendirmek için birkaç anaokulunu gezdirmeli ve seçimi ona bırakmalıyız. Abla ve ağabeyleri örnek gösterebiliriz. Renkli defter, kitap ve okul gereçleri de işe yarar. Kesinlikle çocuğu okuldan korkutacak şeylerden uzak durulmalı. 'Seni öğretmenine söylerim, böyle yaparsan arkadaşların seni sevmez' gibi yaklaşımlar çocuğun okuldan soğumasına yol açabilir."
(Radikal)
Yayın tarihi: 30.08.2005
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.