Magazin

Yazar ve çevirmen Tomris Uyar öldü

Yazar ve çevirmen Tomris Uyar öldü

Çağdaş Türk öykücülüğünün öncülerinden yazar Tomris Uyar (62), üç buçuk aydır tedavi gördüğü Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi´nde vefat etti.

İstanbul´da 1941 yılında doğan Uyar, ilkokulu Taksim´deki Yeni Kolej´de, ortaokulu İngiliz High School´da, liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji´nde tamamladıktan sonra, 1963´te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü´nü bitirdi.

1969 yılında evlendiği Turgut Uyar´dan bir çocuğu bulunan Tomris Uyar´ın, Tagore´den "Şekerden Bebek" adlı ilk çevirisi 1962´de Varlık, "Kristin" adlı ilk öyküsü de 1965´te Türk Dili´nden çıktı. Tomris Uyar´ın, öykü, deneme, eleştiri, günlük ve çevirileri, Varlık, Dost, Papirüs, Yeni Dergi, Soyut, Yeni Edebiyat, Yeni Düşün, Gösteri, Gergedan, Argos, Adam Öykü gibi belli başlı dergilerde yayınlandı.

Özellikle 1966´dan sonra Papirüs´te yayınladığı eserleriyle adını duyuran ve 1969 yılına kadar "R. Tomris" imzasını kullanan Uyar, 1970´ten sonra gelişen yeni Türk öykücülüğünün önde gelen isimleri arasında yer aldı. Tomris Uyar´ın yapıtları arasında "İpek ve Bakır", "Ödeşmeler ve Şahmeran Hikayesi", "Diz Boyu Papatyalar", "Yürekte Bukağı", "Yaz Düşleri/Düş Kışları", "Gece Gezen Kızlar", "Rus Ruleti/Dön Geri Bak", " Yaza Yolculuk", "Sekizinci Günah", "Otuzların Kadını", "İki Yaka İki Uç", "Aramızdaki Şey" ve "Güzel Yazı Defteri" bulunuyor.
Yayın tarihi: 04.07.2003
588
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.