Magazin

Yaz sıcakları hasta ediyor

Yaz sıcakları hasta ediyor

Uzmanlar aşırı sıcaklar nedeniyle sulu ve hafif gıdalar tüketilmesi gerektiğini belirterek özellikle kalp hastalığı bulunanların beslenmelerine dikkat etmesi uyarısında bulunuyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Karaaslan, sıcaklık artışları nedeniyle ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara dikkat çekerek, özellikle çocuk ve yaşlılar ile kalp ve şeker gibi kronik hastalığı bulunanların, riskli saatler olan 11.00-15.00 arasında dışarı çıkmamaları gerektiğini söyledi.

Aşırı sıvı kaybına bağlı yorgunluk, halsizlik, iç sıkıntısı, aşırı terleme, nabız zayıflığı ve dolaşım bozukluğunun oluşabileceğine işaret eden Dr. Karaaslan, bu durumdaki kişiye tıbbi müdahale yapılması ve hemen sıcak ortamdan uzaklaştırılmasının önemini vurguladı.

Dr. Karaaslan, ardından hastanın uzanmasının sağlanması ve bilinci yerindeyse 1 litreye yakın su içirilmesi, ayrıca, vücudundaki sıkı giysilerin çıkarılarak baş ve vücudunun ıslatılması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Özellikle çocuk ve yaşlılar ile kalp ve şeker gibi kronik hastalığı bulunanların, riskli saatler olan 11.00-15.00 arasında dışarı çıkmamaları, serin yerleri tercih edip bol sıvı almaları gerekir. Dışarı çıkılması zorunlu durumlarda şapkayla korunulmalıdır.

Çocukların güneşe doğrudan maruz kalmamalarına özen gösterilmelidir. Açık alanda, korunmasız şartlarda uzun süre kalınmamalı ve çalışılmamalıdır. Güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için koruyucu kremler kullanılmalı ya da güneş ışınları dolaylı alınmalıdır. Bol, ince, rahat ve açık renk giysiler giyilmelidir.

Sulu ve hafif gıdalar alınmalı, haşlanmış sebze ile meyve tercih edilmeli, yağlı gıdalar ve alkolden kaçınılmalıdır."

Özellikle yaşlı ve kronik hastalara sıcak günlerde aşırı efor harcamaktan kaçınmalarını öneren Dr. Osman Karaaslan, sık sık ılık duş almakta yarar olduğunu sözlerine ekledi.

BOL SIVI TÜKETİN

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Münir Telatar, sıcak havalara karşı vücudun dengesini sağlamak için bol miktarda tuzlu ayran içilmesi gerektiğini belirtti.

Nem ve sıcaklığın vücuda verdiği etkinin arttığını, bunun sonucunda vücudun terleyip su kaybettiğini belirten Prof. Dr. Telatar, "Böylelikle vücudun tuz, potasyum ve sodyum oranları düşüyor. Öncelikle bunları yerine koymak gerekir. Vücudun dengesini sağlamak için, bol miktarda tuzlu ayran içilmeli" diye konuştu.

Denize giremeyen insanların günde 1-2 defa soğuk duş alması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Telatar, soğuk suyla duş almanın, vücuttaki harareti düşüreceğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Telatar, meşrubat gibi içeceklerin vücudun ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Sıcaklarda soda, maden suyu ve su tüketilmelidir. Günde ortalama en az 3 litre su içilmeli. Kişi, kaybettiği su oranına göre kendini ayarlamalı. Özellikle deniz kenarında güneş altında alkol tüketilmemelidir. Alkol, vücudun enerji kaynağı olan şekeri azaltıyor,terlemeyi önlüyor."

ÖĞLE SAATLERİNDE GÜNEŞE ÇIKMAYIN

Antalya İl Sağlık Müdürü Hüseyin Gül de aşırı sıcakların, gerekli halinde insan sağlığını olumsuz etkileyecek ciddi sorunlar yaratabileceğini belirterek, çocuklar, yaşlılar ile kalp ve akciğer hastalarınn 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınması gerektiğini bildirdi.

Gül yaptığı açıklamada, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde, ağaç altı veya şemsiye gibi gölge bir yere sığınılması gerektiğini, güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmesi gerektiğini belirtti.

Ultraviyole ışınlarından koruyucu güneş gözlüğü kullanılmasını da öğütleyen Gül, şu uyarılarda bulundu:

Açık renkli, bol elbiseler, geniş kenarlıklı şapka giyilmeli. Uzun süre güneş altında çalışılmamalıdır. Porfiri hastaları, kanser hastaları, kemoterapi alanlar veya değişik deri hastalığı olanlar güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmeliler.

Ultraviyole ışınları ve sıcak çarpması halinde yapılacak ilk yardım konusunda da bilgi veren Gül, yüz ve boyun yanıkları, nefes sıkıntısı, siyah veya kanlı balgam çıkarmanın tehlike belirtileri olduğunu vurguladı.

Hastanın hemen gölge bir yere taşınması gerektiğini anlatan Gül, yanıklarda ağrının giderilmesinde sadece musluk suyu kullanılmasını önerdi.

Yanıklarda varsa, hastanın yüzüğü, bileziği ve kolyesinin çıkarılmasını isteyen Gül, şöyle devam etti:

"Hastanın kusma olasılığı yüksek olduğundan, ağızdan bir şey verilmemelidir. Ancak hasta uzak mesafeye iletilecekse, ılık içeceklerverilebilir. Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda hekime danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır. Güneş gözlüğü kullanılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır.

Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır. Bu durumda soğuk kompres uygulaması yeterli olacaktır. Müdahale gerektiren durumlarda, hekime danışılmadan hiç bir şekilde yanığa merhem sürmeyin." (aa)
Yayın tarihi: 03.07.2002
276
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.