Magazin

Yaz için öneriler

Yaz için öneriler

Uzmanlar, yaz mevsimiyle birlikte artan sıcaklık ve güneşin olumsuz etkilerinden, alınacak küçük tedbirlerle korunmanın mümkün olduğunu belirttiler.

İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, özellikle yaşlılar ile kalp ve tansiyon hastalarının, sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Kapalı ve havasız yerlerde uzun süre kalınmaması uyarısında bulunan Bakar, kanser hastaları ve kemoterapi görenler ile değişik deri hastalığı olanların güneş ışınlarında korunmaya özellikle dikkat etmesi gerektiğini bildirdi. Bakar, sıcak yaz günleri için şu önerilerde bulundu:

"Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınılmalı ve bu saatlerde uzun süre güneş altında kalınmamalı. Sık sık ılık suyla duş yapılmalı. Açık, renkli bol giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır.

Güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmeli. Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalı".

Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda soğuk kompres yapılması ve bir hekime başvurulması gerektiğini belirten Bakar, "Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak suretiyle serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan hastalar hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir" diye konuştu.

Nasıl beslenmeliyiz?
Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi diyetisyenlerinden Zuhal Güler Çelik de, yaz aylarının gelmesiyle vücudun sıvı ihtiyacında artış ve daha az yağlı yemeklere doğru yöneliş başladığını söyledi.

Bu aylarda az az ve sık aralıklarla besin tüketilmesi gerektiğini belirten Çelik, "Bol su için, sebze ve meyve tüketin. Kızartmalardan uzak durun. Et tercihlerinizi de ızgara veya fırında pişirme yöntemleriyle az yağlı olarak tercih edin. Beyaz ekmek yerine kepekli tercih edin" dedi.

Yazın tuz tüketimine de dikkat edilmesini isteyen Çelik, alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmasını gerektiğini vurguladı. Çelik, rehavet oluşumunu önlemek için tatlı tercihlerini daha çok sütlü ve meyveli tatlılar veya meyveden yana kullanmanın da faydalı olacağını bildirdi.
Yayın tarihi: 02.06.2006
349
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.