Magazin

Yaz hastalıklarına dikkat

Yaz hastalıklarına dikkat

Yazın hepatit A, ağız içi aftları, tifo, paratifo, kolera, dizanteri ve mantar enfeksiyonları artış gösteriyor. Deniz ve havuzdan sonra banyo şart.

Viral hastalıklardan en çok hepatit A ile ağız içi aftların artış gösterdiği sıcak aylarda, bakteriyel hastalıkların başını tifo, paratifo, kolera, dizanteri çekiyor. Sıcak iklimlerde artış gösteren mantar enfeksiyonları da bir başka şikayeti oluşturuyor.

Ege Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke, yaz aylarında en çok görülen enfeksiyonların, sindirim ve deri yoluyla geçenler olduğunu söyledi. Hastalık yapan bazı mikroorganizmaların, dış koşullara sıcak iklimde daha dayanıklı olduklarını ifade eden Prof. Dr. Büke, yaz aylarının viral hastalıklarının başında hepatit A´nın geldiğini söyledi. Önemli bir enfeksiyon olarak nitelendirdiği hastalığın, sindirim yoluyla bulaştığını ve sarılıkla kendisini gösterdiğini ifadeeden Prof. Dr Büke´ye göre, şöyle devam etti: "Ayrıca dizanteri, tifo etkeni, koli mikropları, enterovirüsler (bağırsak orijinli virüsler), ultraviyole ışınlarına duyarlı olmakla beraber sularda, besin maddelerinde uzun süre varlıklarını sürdürebiliyorlar. Daha dirençli kalabiliyorlar. Bu mikroorganizmalar,kolaylıkla yaz ishallerine yol açabiliyorlar."

HAVUZLARA DİKKAT
Yaz mevsiminde diğer bir önemli faktörün, deri yoluyla bulaşan bazıhastalıklar olduğunu belirten Prof. Dr. Münir Büke, özellikle çocuklarda daha sık görülen herpes virüsleri ile uyuz ve mantar enfeksiyonlarının bu yolla alındığını söyledi. Bu aylarda özellikle deniz mevsiminde mantar enfeksiyonlarının yaygınlaştığına işaret eden Prof. Dr. Büke, alınması gereken önlemlerişöyle özetledi: "Deri yoluyla geçen hastalıklara karşı korunmak için denize ve havuza girdikten sonra mutlaka banyo yapılması ve cildin iyice kurulanması gerekir. Temizlik önlemlerine özen gösterilmeli, ayrıca taze sebze ve meyveler iyice yıkanmalı. Havuzların klor konsantrasyonunun artırılmasında da fayda görmekteyiz."
(AA)
Yayın tarihi: 02.08.2003
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.