Magazin

Yaverlerim Boğaz'ı denizaltıyla gezdirdi

Yaverlerim Boğaz'ı denizaltıyla gezdirdi

İran Şahı Rıza Pehlevi'ye erkek çocuk veremediği için saraydan kovulan Prenses Süreyya'nın sürgün yıllarında yazdığı anıları, Kaknüs Yayınları tarafından yayımlandı.

25 Ekim 2001'de Paris'teki apartman dairesinde cesedi bulunan Prenses Süreyya'nın anılarında, 1956 yılında Rıza Pehlevi ile birlikte yaptığı Türkiye gezisi de yer alıyor. Devrin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes'le de görüşen Süreyya, Boğaz'da yaptığı ilginç denizaltı gezisini şöyle anlatıyor: 1956 Mayıs'ında Türkiye'ye davet edildik. O zamanki Cumhurbaşkanı bizi yatında ağırladı. Resmi bir ziyarette akşamları ev sahibimizle iskambil oynadığımızı yalnızca bu ziyarette hatırlıyorum.

İstanbul'da başımdan çok eğlenceli bir macera geçti. Bir gün öğleden sonra Şah, askeri bir gösteriye gitmiş bense yalnız kalmıştım. Türk yaverlerimiz, beni nasıl eğlendireceklerini düşünüp hoş vakit geçirtecek bir şey bulmak için bütün zekálarını kullanıyorlardı. Sonunda, birini aklına bir şey geldi. ''İmparatoriçe Hazretleri, şöyle denizaltıyla bir gezintiye ne derler?'' diye sordu.

Önce, şaka yaptıklarını sandım. Meğer ciddi söylüyorlarmış. Yanımdaki nedimelerimle birlikte, bizi alıp limana götürdüler. Orada, Türk donanmasından bir denizaltı gemisi demirlemiş duruyordu.

Gemi Amerikan yapımıydı, biraz eski model görünüyordu, nedimelerimden biri ayak diredi ve binmedi. "İnsanın bile bile kendini öldürmesi olur bu!" diyordu. "Bence bu gemi bir kere denize daldı mı bir daha suyun yüzüne çıkamaz!"

Uzatmayalım, dapdaracık çelik bir merdivenden aşağı indik, geminin bölmelerinin içine yerleştik. Beş dakika sonra da daldık. Yanımdaki kadınların yüzü gittikçe sararıp soluyordu. Yüz yirmi ayak (kırk metre) derinliğe inince de, içlerinden bir tanesi bayıldı, ancak konyakla ayılttılar. Neyse ki, iyi bir denizciyimdir. Onun için, tüm bunlar olup biterken, ben gemi komutanıyla konuşuyordum.

Komutan bana denizaltılar hakkında birçok teknik bilgi verdi, bilmediğim birçok şey öğretti. Bu gibi konular beni çok ilgilendirirdi, daima zevkle dinlerdim. Yarım saat sonra, sağ salim, su yüzüne çıktık. Sonradan, bu denizaltı maceramızı Şah'a anlattım, bana öyle özendi ki, böyle bir fırsatı kaçırdığı için, öfkesinden adeta küplere bindi!.. Şah çok kızdı Prenses Süreyya, anılarında İstanbul'u unutamadığını söyledi. Eşi İran Şahı Rıza Pehlevi'nin denizaltıyla Boğaz gezisini kaçırdığı için çok kızdığını belirtti.
(Hürriyetim)
Yayın tarihi: 20.09.2003
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.