Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yatak odasındaki tehlike

Yatak odasındaki tehlike

Çocukların odasındaki cep telefonu ve bilgisayar, uyku düzenlerine ciddi tehdit! Mesaj gelmese de telefonun açık olduğu düşüncesi, derin uykuya geçişi önlüyor.

Yatak odasındaki cep telefonu, bilgisayar gibi aletler, kapalı bile olsa çocuklarda uyku düzenini ciddi biçimde bozuyor. Belçika'da 2 bin 546 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, uykuyu engelleyen en popüler aktivite cep telefonuyla mesajlaşmak. Araştırmaya katılan her beş çocuktan biri, geceleri bir arkadaşının gönderdiği mesajla uykusunun bölündüğünü söyledi.

Leuven Üniversitesi'nden Dr. Van den Bulck'a göre mesele, sadece uyku sırasında gelen telefon ya da mesajdan kaynaklanmıyor. Uyurken kapatılmayan telefonun etkisi de yeterince kötü. Çocuk telefonun açık olduğunun farkında olarak uyuduğunda, farklı bir uyku seviyesinde, yani daha verimsiz bir uyku uyumuş oluyor.

Araştırmaya göre odalarında televizyon ya da bilgisayar olan çocuklar hafta içinde diğer çocuklara göre yataklarına daha geç giriyor. Ancak spor ya da diğer boş zaman aktivitelerinin çocukların uyku saati üzerinde kayda değer bir etkisi tespit edilmedi. Uyku düzensizliğinin, davranış bozukluğu ve kazalara yol açtığı biliniyor.
(Radikal)
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.