Magazin

Yaşlıyım, bekarım sevişirim, gezerim

Yaşlıyım, bekarım sevişirim, gezerim

Newsweek Dergisi'ne göre, bir zamanlar "çiçek çocukları"nı oluşturan kuşak, günümüzde bekarlığı tercih ediyor ve sürekli yeni aşklar peşinde koşuyor.

ABD'nin önde gelen haber dergisi Newsweek'in araştırmasına göre, ABD'de 1946-1964 yılları arasında doğmuş ve bugün 42-60 yaş arasında olan 77 milyon 702 bin 865 insan yaşıyor.

"Çiçek çocukları" döneminde gençliklerini yaşayan bu kuşak, son 6 yılda yapılan istatistik araştırmalara göre, orta yaş üstü sınıfa geçtiklerinde ne evlerine kapanıyor ne de çocuk ve torunlarının başarılarıyla avunuyor. 2006'nın çiçek çocukları, bekarlığı tercih ediyor ve flört ederek, aşkın ve romantizmin tadını çıkartarak yaşamayı tercih ediyor.

EVLENMEK Mİ, ASLA
2003 yılında 45 ve 59 yaş grubu arasında yapılan araştırmaya katılanların yüzde 28.6'sı, yeni insanlarla tanıştıklarını, aşk ve romantizmi yaşadıklarını, evlenmeyi ise düşünmediklerini belirtti. Evliliği akıllarına bile getirmeyen grup, yüzde 16'sı boşanmış, yüzde 2.9'u dul kalmış ve yüzde 9'u da hiç evlenmemiş kişilerden oluşuyor. 1980'de yapılan son araştırma ise, yeni aşklar yaşamak isteyen orta yaş üstü sınıfın oranını yüzde 18 olarak gösteriyor.

AŞK VE ROMANTİZM
Günümüz çiçek çocuklarının "aşk, romantizm ve bekarlık" şeklinde özetlenen yeni trendinde eş bulma yöntemleri ise, gençlerden farklı özellikler taşıyor. Birçok yetişkin, barlar yerine sosyal toplantı mekanlarını, spor salonlarını ya da internetteki arkadaş bulma sitelerini tercih ediyor.

Çiçek çocukları neslindeki ve erkekler, kendilerinden daha genç eşlerin rüyalarını kuruyor. Ancak gerçek hayatta ise, yaş tercihi uygulaması yapmıyor, sadece genç ve sağlıklı görünebilmek, dikkat çekebilmek için bakımlarına daha özen gösteriyor. Araştırmacılar, orta yaş üstü bu grubun "Unumu eledim, eleğimi duvara astım" mantığından çok uzakta, yaşamlarını renkli bir şekilde sürdürmesinin en önemli nedeni olarak özellikle kadınların önceki yaşlı nesle göre çok daha iyi eğitimli olmasını gösteriyor.

Orta yaş üzerindekilerin cinsel hayatları da en az gençler kadar renkli olabiliyor. Erkekler ereksiyon sorununu viagra ve türevleri ile hallediyor, kadınlar ise, hormon ilaçları kullanarak seksin tadını çıkartıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.02.2006
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.