Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yaşlılığı geciktirmek mümkün

Yaşlılığı geciktirmek mümkün

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Serap Alper, alınabilecek birkaç ufak önlemle yaşlılığın geciktirilip, etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

Sağlıklı beslenme ve kişiye özel egzersiz programlarının uygulanmasının insanlar üzerinde yaşlılık etkilerini geciktirici ve yoğunluğu azaltıcı etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Serap Alper, kalsiyum dengesinin önemine değindi.

Bebeklikten itibaren vücudun yeterli kalsiyumu almasına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Alper, "Belirli yaştan sonra kemik yapısı zayıflar. Özellikle kadınlarda menopoz dönemi sonrası bu tür etkiler çok görülür. Bunun önüne geçebilmek için sürekli kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi şart" dedi.

"GÜNEŞ BANYOSU YAPIN"
Özellikle orta yaş üzerindekilerde D vitaminin de büyük yararı olduğuna değinen Alper, güneş ışınlarının D vitamini deposu olduğunu belirterek, günde 10-15 dakika güneş banyosu yapılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Alper, "Güneş ışınlarının kıyafetle ve cam arkasından hiç bir faydası yok. Etkisini çıplak vücuda direkt gösterir. Buna dikkat edilmeli" diye konuştu.

Serap Alper, D vitaminin ayrıca, balık yağı, kuru fındık ve fıstığın yanısıra soya tüketilerek de alınabileceğini söyledi.

KİŞİYE ÖZEL EGZERSİZ
Tempolu yürüyüşün her yaş için büyük fayda sağladığını kaydeden Prof. Dr. Serap Alper, günde en az yarım saatlik yürüyüş programının izlenmesi gerektiğini vurguladı. Alper, "Bunun yanı sıra, uzmanlar tarafından kişinin varsa diğer sağlık problemleri ve vücut özellikleri de gözetilerek hazırlanacak bireysel egzersiz programının izlenmesini öneriyoruz. Dans etmek ve yüzmek de iyi bir egzersiz yöntemi olarak kabul ediliyor" dedi.

STRESTEN UZAK DURUN
Alper ayrıca, vücuda en büyük zararı veren unsurların başında stresin geldiğini vurgularken, günümüz koşullarında zor olsa da kişilerin kesinlikle stresten uzak durması gerektiğini söyledi. Prof. Alper, "Gerginlik, tüm kas ve iskelet sisteminin en büyük düşmanı. Bir çok önemli rahatsızlığın da kaynağı. Strese yenilmemek, vücudunuzla dinç ve uzun bir ömrün anlaşmasını yapmak demek" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 30.09.2002
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.