Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yaşlılara robot ayı bakacak

Yaşlılara robot ayı bakacak

Teddy' adlı robot oyuncak ayılar, Japonya'nın Osaka kentindeki 106 yataklı Kourien huzurevinde bakıcı olarak göreve başladı. Robot, aldığı cevabı, bilgisayar ve ses analiz ve tanım sistemiyle değerlendiriyor.

Matsishita Elektronik tarafından geliştirilen oyuncak robot ayılar, yaş ortalaması 82 olan konukları sürekli izleyip, herhangi bir olağandışı gelişme halinde görevlilere alarm veriyor. Üzeri ayı postuyla kaplı robot 'Teddy'ler, ihtiyarlara 'Nasılsınız?' diye soruyor. Robot, aldığı cevabı, içindeki mini bilgisayar ve ses analiz ve tanım sistemiyle değerlendiriyor.

Kapışılıyorlar
Geç cevap verilmesi veya ses tonunda normal dışı bir titreşim olduğunda hemen merkezdeki kontrolörleri bilgilendiriyor. 'Teddy' ayılar ayrıca, yaşlı konukların günlük rutin hareketlerini ne kadar sürede yaptıklarını da ölçüyor. Böylelikle hareketlerini yapmayan veya düzensiz hareket eden yaşlıları merkeze bildiriyor.
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.