Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yaşlı erkeklere "Siberfobik Menapoz" tehdidi

Yaşlı erkeklere "Siberfobik Menapoz" tehdidi

Teknolojik gelişmelerin iş yaşamına yansıması orta yaş üstü erkeklerde yeni bir fobi yaratıyor.

Özellikle teknolojiye karşı uyumsuzluk gösteren orta yaş üstü erkeklerde görüldüğü için "siberfobik menapoz" adı verilen yeni çağın rahatsızlığı, ofislerde çalışan birçok erkeği tehdit ediyor.

Yaşlı erkekler, kariyer basamaklarını hızla tırmanan bilgisayar teknolojilerine aşina parlak zekalı gençlerin artan başarıları karşısında teknoloji konusunda fobi geliştirmeye yatkın bulunduğu açıklandı. Eskiden olduğu gibi menapozdaki erkekler, bir takıntı haline gelen kırmızı spor araba özlemi çekmiyor fakat daha çok bir çeşit siberfobi geliştirme riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Siberfobi, çok daha gelenekselci olan teknofobi ile karıştırılmaması gerekiyor. Keza siberfobi, daha çok işyerindeki başarılı gençlerden daha iyi görünme çabasından ve endişesinden kaynaklanıyor. Güney Afrika'daki Potchefstroom Üniversitesi Profesörlerinden George Lotter, siberfobik menapozdan muzdarip olanların kariyerlerini, ailelerini ve akıl sağlıklarını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

İş ortamında herşeyin elektronikleşmesi karşısında yaşlı erkeklerin genç meslekdaşlarına siberfobi ile yaklaşmalarına yol açtığı kaydediliyor. Siberfobik menapoz yaşayan erkeklerin özellikleri ve siberfobi'nin belirtileri şunlar:

- 35-50 yaş arası erkeklerde görülüyor

- Bilgisayar ve teknolojiye aşina ve hiyerarşik olarak üst durumda olan genç meslekdaşlardan duyulan endişeden kaynaklanıyor,

- Kelleşme ve fiziksel performans yitirimiyle ortaya çıkıyor,

- Depresyon ve yorgunluk, aşırı içki ve sıgara bağımlılığına yol açıyor,

- Ev cephesinde küçük ölçülü bir romantik yaşam, dışarda ise artan aşk oyunlarının cazibesini artırıyor,

- Giyim ve görünüşte genç görünme özlemi yaratıyor,

- Siberfobi sahibi erkeklerin en çok görüldüğü yerler genç meslekdaşlarıyla birlikte vakit geçirdiği jimnastik salonu, bar ve gece kulüpleri oluyor.

Profesör Lotter, siberfobik kişilerin çok çalıştıklarını ve ortaya iyi işler çıkartamalarına rağmen teknolojik ve elektronik gelişmeleri takip edememekten büyük endişe duyduklarını söylüyor. Lotter, "Hepsi parlak zekalı yeni genç çocuklar işe başlayınca, yaşlı adam kendini tehdit edilmiş hissediyor. Oysa hiçbir zaman bir çeşit orta yaş krizine girdiğini farketmiyor" diyerek siberfobik kişilerin tanımını yapıyor.
Bu rahatsızlığın cisme bürünmüş en iyi örneğini ise Kevin Spacey'nin American Beauty'deki Lester Burnham karakterinin oluşturduğu ifade ediliyor.
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.