Magazin

Yaşlanmaya haftada iki doz yoga

Yaşlanmaya haftada iki doz yoga

Filipinli yoginin geliştirerek Türkiye'de de uyguladığı 'güzellik yogası' sayesinde yaşlanmayı tamamen durdurmak değil ancak etkilerini yavaşlatmak mümkün. Haftada iki kez güzellik yogası, menopoz ile boşanmaya varan evlilik sorunlarına da birebir!

Lourdes Julian Doplito Çabuk, üç yıl önce Türkiye'ye yerleşmiş bir yogi. Kendi geliştirdiği güzellik yogası, birçoğumuzun markalarına ya da estetik operasyonlara servet dökerek varmaya çalıştığımız nokta için, sağlıklı ve doğal bir yol gösteriyor. Filipinler'de San Thomas Üniversitesi Tıbbi Teknoloji Bilimi eğitimini tamamlayan Çabuk, kişisel eğitimine aldığı Hatha Yoga ve Kundalini Yoga eğitimleriyle devam ederken, güzellik yogasını da isteyenlere öğretiyor.

Çabuk'un geliştirdiği ve İstanbul'da Tanı Eğitim Merkezi tarafından organize edilen yoganın yararına dair en canlı kanıt, yine kendisi. 54 yaşında, dört çocuk annesi, beş torun sahibi bu kadına baktığınızda, hâlâ 30'larında, duru yüzlü bir genç kız görüyorsunuz. Aslında onun nineden kalma sırrı şu: Doğru beslenme, doğru düşünce, doğru nefes ve doğru egzersiz.

Güzellik yogası ve farkı nedir?
Benim uyguladığım güzellik yogası, yoganın tüm temel prensiplerini taşıyor. Bu prensipler, doğru bir hayat yaşamak demek. Örneğin güzellik yogası yaparken bir yandan da doğru beslenmeyi, oturmayı, stresten uzak durmayı öğretiyorum. Özellikle 30'lu yaşlardaki kadınlara ders veriyorum. Çünkü bu yaşlardaki kadınlar menopoz öncesi kritik bir dönem yaşıyor. Ben de onları menopoz dönemine hazırlıyorum. Ben de menopozdayım.

Güzellik yogası menopoz semptomlarını rahatlatmada nasıl etkili oluyor?
Güzellik yogası bütün sistemlerin birleştiği, 360 derecelik bütünsel bir yaklaşıma sahip. Örneğin sadece yüz egzersizleri yapmıyoruz. Öğrettiklerimin ardındaki mantığı da aktarıyorum onlara. Beraber yoga yaparken onlara yapmaları gerekeni söylediğimde, bunu neden yapmaları gerektiğini de anlatıyorum. Tüm yoga türlerinde olduğu gibi doğru nefes alıp vermek önemli. Çünkü cildin oksijene ihtiyacı var ve yeterli oksijeni doğru bir şekilde nefes alıp vererek sağlayabiliriz. Özellikle kadınların metobolizması menopoz dönemi ve civarında değişime uğruyor. Eğer hormonların farklı salgılandığı bu dönemde vücutlarına nasıl destek olacaklarını bilemezlerse, depresyona girme riskine sahipler. Bu durumda insan bazen bütün gün yataktan çıkmak istemez, sebze gibi yaşamaya başlarsın! Hareket etmezsin. Hareket etmedikçe metabolizma daha da yavaş işler. Yüz kurur çünkü besinler artık cilde ulaşamaz.

Yani bir çeşit anti-aging yöntemi...
Anti-aging yöntemlerine yarı yarıya katılıyorum. Ama anti-aging sözcüğüne katılmıyorum. Çünkü bu kelime yaşlanmayı durdurmak anlamına geliyor ki bu imkânsız. Ama benim sistemim bir anti-aging sistemi değil. Yaşlanma sürecini yavaşlatan, yaşlılığın izlerini belirsizleştiren bir new-age yaklaşımı. Yani, uygun beslenme, uygun egzersizler, uygun düşünceyle yaşlanan vücuda yardım etmek.

Bunu nasıl sağlıyorsunuz?
Örneğin içimizdeki enerji ve dış enerjiler sürekli etkileşim halinde. Herkesin bir enerji bedeni, yani aurası var. Eğer bu auranın herhangi bir yerinde boşluk oluşursa, o bölgedeki organlar kolay hastalanabilir. Bizim yaptığımız yoga egzersizlerinde önce aurayı temizliyoruz. Ben nasıl pozitif olunacağını gösteriyorum. Çünkü negatif olunduğunda dışarıdaki problemlerden etkilenmek daha kolay. Bu yüzden de daha yorgun, daha üzgün ve daha yaşlı görünmek kaçınılmaz. Bir gün aynada suratınıza bakıp 'Bana ne oldu' diyebilirsiniz. Çünkü bu hayatta yaptığınız her şey sizi etkiler ve bu etkiler vücudunuzun herhangi bir yerine ve özellikle yüze kolayca yansır.

Peki nasıl pozitif olunur?
Öğrencilerime rahatlamayı, meditasyon yapmayı öğretiyorum. Aslında yoga kısaca, kendinin farkında olmaktır. İnsanlar kendilerini genelde unuturlar. Yeni bir çift ayakkabı alırken kendilerini hatırlarlar ama kim olduklarını unuturlar. Kadınların kendileri hakkında menopoz başladığında düşünmeye başlar. Aynaya bakar ve 'Bu ben değilim' derler. Çok sayıda boşanmanın sebeplerinden biri de bu. Erkeklerin çoğu, bu aşamada kadınları anlamaz. Kadınlarla uğraşmak bu dönemlerde gerçekten zordur. Ama diğer taraftan bunu anlamak zorundalar. Evet, menopoz diye bir kelime biliyorlar ama semptomlarını bilmiyorlar. Bu, bazı kadınlar için de geçerli. Bazı davranışlarının sebebinin hormonal dengesizlikler olduğunun farkına varmadan çiftler tartışıp duruyor. Ve boşanmalar kaçınılmaz oluyor.

Kişiye ve her yüz kasına ayrı hareket
Güzellik yogası kişiye özel uygulanan bir yoga türü. Kurs öncesinde katılımcının sorunu belirleniyor ve fotoğrafı çekiliyor. Haftada bir gün, iki saatlik çalışmalarla dört hafta süren program süresince de farklılıkların gözlenebilmesi için her hafta fotoğraf çekiliyor. Yüzdeki sorunlu bölgeye yönelik hareketler uygulanıyor. Her hareketin, farklı bir yüz adalesini çalıştırma özelliği var. Lourdes, büyükannesinden öğrendiği bu hareketleri geliştirerek yeniden yaratmış. Güzellik yogası bir kez öğrenildikten sonra, isteyen kendi kendine de uygulayabiliyor.
Bilgi için: 0 216 330 85 80
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.11.2003
526
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.