Magazin

Yaşınız ilerlese de sekse devam

Yaşınız ilerlese de sekse devam

İleri yaşlarda seks hayatını sürdürmek üç temel faktöre bağlı: Arzu, güvene dayalı bir ilişki ve yaşlanan organizmada cinsel potansiyeli maksimuma çıkarma becerisi.

Marvel Williamson, Türkçesi yeni yayımlanan '40'ından Sonra Sağlıklı Cinsellik' adlı kitabında psikolojik ve fizyolojik engellerin önüne geçmenin yollarını sunuyor.

ERKEKLER
Kadınlar çoklu orgazm özelliklerini her yaşta koruyabilirler. Ancak erkeklerin ilerleyen yaşlarda cinsel işlevlerini korumak için özenli davranmaları gerekir. İktidarsızlığa neden olan sağlık sorunlarının da çözümü var:

İKİNDİ VAKTİ SEKS
Anfizem gibi akciğerlerde oksijen değişimini zorlaştırıcı hastalıklar yaşayan erkeklerin seks için uygun zamanı ikindi vakti. Rahatsızlığın etkilerini azaltmak için uygun pozisyonu bulmak da önemli.

POZİSYONA DİKKAT
Böyle bir sorununuz varsa, ağrı kesicinizi ihmal etmeyin. Ama en önemlisi sırt ve belinize yük bindirmeyecek pozisyonların tercih edilmesi. Özellikle, ayakta durmak, kadının ağırlığını taşımak ve karnın dışarı çıkmasını gerektirecek pozisyonlardan kaçınmalı.

SEKSTEN ÖNCE İÇMEYİN
Alkol cinsel fonksiyonu öldürür, ereksiyonu yumuşatır ve tahrik olma safhasını uzatır. Diğer maddeler de iktidarsızlığa yol açabilir. Tabii ki sigara da cinsel fonksiyonlarınızı olumsuz etkiliyor. Bırakamıyorsanız, hiç olmazsa seksten önceki saatlerde içmeyin.

MESAJLARI ALAN SİNİRLER İŞ GÖRÜR
Altmış yaş üstünde ereksiyon sorunu daha da artıyor. Ereksiyonu sağlayan sinirler işgöremez olsa bile, dokunsal mesajları alan sinirler işgörür ve erkekler orgazm olabilirler.

SİNİR DEJENARASYONU
Beyinde, omurilikte, sinir sistemi ya da kas hastalığı ile ameliyat ve kazalarda sinir tahribatı ortaya çıkabilir. Omurilik boyunca uzanan sinir refleks kemeri, ereksiyonu kontrol ettiği için bel ameliyatları geçiren, hatta fıtık olan erkekler cinsel sorun yaşayabilir. Bu durumda, seks için en uygun zamanı bulmak size kalıyor.

KADINLIK HORMONLARINA DUR DEYİN
Tiroidin ve testosteronun az, beyindeki kadınlık hormonlarının fazla üretilmesi iktidarsızlığı tetikler. Hormonal bozukluklar genellikle geri dönüşlüdür. Doktor kontrolünde ilaç desteği alınabilir.

İLACIN SAHTE ETKİSİNE YENİLMEYİN
Sakinleştiriciler, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve bir çok ilaç erkek cinselliği üzerinde etkili olabilir. Asla, doktorunuzla görüşmeden ilacı bırakmayın. Bir de unutmayın ki ilaçların, insanların düşüncelerine bağlı 'sahte etkileri' de vardır. Bu nedenle, prospektüslerin yan etkilerine fazla takılmayın.

KADINLAR
İlerleyen yaşlarda cinsel açıdan tatmin olmuş kadınlarda depresyon, stres, madde kullanımı ve sağlık sorunları gibi nedenlerle isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Kadınlarda orgazmı zorlaştıran başlıca sağlık sorunları ve başedebilme yöntemleri şöyle:

SABAH VE AKŞAMÜSTLERİ SEVİŞİN
Stres ve bedensel yorgunluk kadını seks yapamayacak duruma getirebilir. Bununla başedebilmek için sevişmelerinizi sabah ve akşamüstü saatlere kaydırın. Cinsel ilişkiden önceki üç saatte alkol almayın. Fazla yemeyin. Bu arada kullandığınız pozisyonları gözden geçirmenizde de fayda var.

SEKSTEN ÖNCE AĞRI KESİCİ
Şaka değil, baş ağrıları bazen gerçekten sekse engel oluşturabiliyor. Standart çözüm, seksten önce ağrı kesici kullanmak. Orgazm sonrasında başınız ağrıyorsa, bu bir tansiyon problemini işaret edebilir. Doktorunuza görünün ama ağrıların sizi seksten uzaklaştırmasına izin vermeyin.

MİLYONLARCA KADININ ORTAK SORUNU
Orgazm sırasında idrar kaçırma 40'lı yaşlardaki milyonlarca kadının ortak sorunu. İlaç tedavisi ya da cerrahi müdahale olasılıklarını doktorunuza sorun. Zaten büyük bir ihtimalle eşiniz bunu fark etmeyecektir bile. Ama hijyene dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

AZALAN HORMONA KARŞI FANTEZİLER
Seks dürtüsünü sağlayan hormonların azalması, isteksizlik yaratsa da unutmamalı ki insanlardaki seks duygusu, hayvanlarınkinden farklıdır. İnsan libidosu ses, koku, görüş ve düşünce ile etkilenebilir. Fantezileriniz size yeniden cinsel mutluluk sağlayabilir.

BÖBREKLERLE SAVAŞ
Böbrek hastalıkları vücudun birçok sistemi gibi seks hayatınızı da etkileyebilir. Hastalığın diyaliz makinesi gerektirecek noktaya gelmesi kadınlarda, regl kanamalarını durdurur ve libido kaybına neden olur. Bu durumda alternatif tedaviler için doktorunuza başvurun.

TEMPO DÜŞEBİLİR UZLAŞMACI OLUN
Genel olarak erkekler, kadınlardan daha fazla seks ister. Hatta bazen her gün. Yaşlanınca bu terse dönebilir. gençliğindeki gibi haftada bir-iki kez arzularken, erkek ayda bir seksi hatırlar. Uzlaşmak, tarafların iyi niyetine bağlı. Belki biraz da kadınların.

İLGİ GÖSTERMİYORSA DOĞRU TERAPİSTE
Cinsel hayattan bıkkınlık duyulması nedeniyle ortaya çıkan öfke, eşinizi 'duyarsız bir sersem' olarak algılamanıza neden olabilir. Derdinizi anlatıyor ve çözüm öneriyorsanız ama eşiniz yine de size cinsel ilgi göstermiyorsa, bir evlilik danışmanı ya da seks terapistine başvurun. Darbe almış, hele aldatılma darbesi almış bir evlilikte, kocanızla ile seks size tiksindirici gelebilir. En iyisi profesyonel yardım.

KENDİNİ BIRAKAN EŞİNİZİ TEŞVİK EDİN
Eşinizin yaşlandıkça kilo alması, saçlarının beyazlaması, cildinin kırışması kontrol dışıdır. Bununla birlikte bazı kadınlar, özellikle depresyon mağdurları kendilerini koyverir. Eşiniz kendisine biraz özen gösterdiğinde iltifatla onu teşvik edin.

YOKSA BAHTSIZ ERKEK MİSİNİZ?
Hayatını seks yapmadan geçirebileceğini söyleyen kadınlarla birlikte olan bahtsız erkekler, seks hayatlarını sürdürme mücadelesinin tek taraflı olduğunu kısa sürede anlarlar. Cinsel dürtüler için profesyonel yardım almaya ne dersiniz? Eşiniz dini nedenlerle, cinselliğin tek amacının üreme olduğu inancını taşıyabilir. Hatta, cinsel dürtülerinizi ayıplayabilir. Bu tür kadınlara, ancak seks konusunda farklı düşüncelere sahip bir din adamı ya da kendisi gibi bir inanan yardım edebilir.

KUR YAPMAYA DEVAM
Kadınlar özgürleşip, isteklerini dile getirmeyi öğrendikçe, erkeklerin üstüne gidip onları sindirmeye başlar. Kadın her şeye karışınca, erkeklerin zevk alması zorlaşabilir. Eski günleri hatırlayıp biraz kur yapmak işe yarayacaktır.
(Hürriyet Pazar)
Yayın tarihi: 07.03.2005
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.