Magazin

Yasemin Dalkılıç'tan rekor dalışı

Yasemin Dalkılıç'tan rekor dalışı

Türkiye'nin gururu Yasemin Dalkılıç, 1 dakika 57 saniyede 46 metre 5 santimetreye dalarak, desteksiz sabit ağırlık dalış dünya rekorunu kırdı.

Yasemin Dalkılıç, Antalya'nın Kaş ilçesi ile Yunanistan'ın Meis adası arasındaki bölümde dalışını gerçekleştirdi. Geniş güvenlik önlemleri arasında ve çok sayıda hakem gözetiminde dalışını yaptı ve daha önce hakemler tarafından 46 metre derinliğe yerleştirilen "46 metre" yazan kartı alarak su yüzüne çıktı.

Şampanya patlattı
Dalkılıç'ın 46 metre 5 santimetreye 1 dakika 57 saniyede dalış yaptığı ve desteksiz sabit ağırlık dalış dünya rekoru kırdığı açıklandı. Bu dalda önceki rekor da 40 metreyle kendisine ait olan Yasemin Dalkılıç, daha sonra teknede şampanya patlatarak başarısını kutladı.

Hedefi 45 metreydi
Rekordan sonra antrenörü ve eşi Rudi Castineyra ve sponsor firma yetkilileriyle basın toplantısı düzenleyen Dalkılıç, daha önce 40 metreyle kendisine ait olan, ancak geçen yıl 41 metreyle Kanadalı Mandy Rae-Cruishank tarafından kırılan rekorugeri almanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Hedefini 45 metre olarak belirlediğini, ancak bugün karar değiştirerek hedefini 46 metreye çıkardığını anlatan Dalkılıç, şunları söyledi:

Çok uzun bir çalışma dönemi geçirdim ve tekrar zirveye geri döndüm. Bu rekora da diğer rekorlarımda olduğu gibi kararlılık, azim ve yoğun çalışmayla ulaştım. Geçen yıl pankreas ameliyatı olduğum için rekorlarıma ara vermiştim. Yaşadığım sağlık problemlerimin ardından, insanların sağlık problemleri yokken de kontrolden geçmeleri gerektiğinin bilincinde olmaları gerektiğine dikkati çekmek istedim. Bu nedenle Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde sağlık kontrollerinden geçtim.

Niye Kaş?
Rekor dalışını, Kaş'ın dalış için çok uygun olmasına dikkati çekmek amacıyla bu ilçede gerçekleştirdiğini anlatan Dalkılıç, her rekor denemesi öncesi, 'Rekor tescil edilmeyecek' yolunda haberler çıktığına işaret ederek, "Rekorum Serbest Dalış Kuralları ve Eğitimi Kurumu (FREE) tarafından tescil edildi. Dünyadaki birçok rekoru bu kurum tescil ediyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 11.06.2004
644
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.