Magazin

Yaşayan en pahalı iki Türk ressamı

Yaşayan en pahalı iki Türk ressamı

Ünli galereciler, Nuri İyem ve Burhan Doğançay'ı 'Türkiye'nin yaşayan en pahalı ressamları' seçtiler.

Türkiye'nin en çok okunan haftalık haber ve aktüalite dergisi Tempo'nun son sayısındaki habere göre Türkiye'de 200 civarında resim koleksiyoncusu var. Tempo'nun sorusuna cevap veren ünlü galericiler Yahşi Baraz, Tevfik İhtiyar, Evin İyem ve Haluk Dostoğlu, müzayedeci Raffi Portakal ve koleksiyoncu Mustafa Taviloğlu, koleksiyonerlerin peşinde koştuğu iki sanatçıyı, Nuri İyem ve Burhan Doğançay'ı 'Türkiye'nin yaşayan en pahalı ressamları' seçtiler.

Bugün 75 yaşında olan Doğançay'la 89 yaşındaki Nuri İyem'in tabloları, yaklaşık 4 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

İyem'in öyküsü
1915 doğumlu olan Nuri İyem, Akademi'de Nazmi Ziya, İbrahim Çallı ve Hikmet Onat atölyelerinde çalıştıktan sonra Levy'den dersler aldı. İyem, Akademi'nin orta bölümünden Ragıp Gökcan ile birlikte birinciliği paylaşarak mezun oldu. Yüksek bölümü yeni açılan Akademi'ye 1940 yılında yeniden giren ve dört yıl sonra okulu bitiren sanatçı, toplumcu-gerçekçi sanat anlayışını paylaştığı arkadaşlarıyla 'Yeniler Grubu'nu kurdu. Boyut ve soyut sonrası olmak üzere iki dönem altında biçimlenen Nuri İyem'in sanatı, akademi merkezli sanat görüşlerine karşıt bir seçenek üzerinde kimliğini buldu.

Her şeyin meyvesini aldım
New York'ta yaşayan Burhan Doğançay'ın eserleri, Guggenheim, Metropolitan gibi dünyanın birçok ünlü müzesi tarafından satın alındı. Sanatçının eserleri, Avrupa Birliği'nin Brüksel'deki binasını da süslüyor. Doğançay 'Çalışmalarım ya da yurtiçinde müze açmak gibi uğraşılarıma baktığımda, şimdi her şeyin meyvesini aldığımı söyleyebilirim. 5 kitap yazıldı sadece benim için. Ve bu kitaplara 6 ünlü müze müdürü yazı yazdı' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 09.12.2004
362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.