Magazin

Yaşar Kemal'e fahri doktora

Yaşar Kemal'e fahri doktora

Ünlü yazar Yaşar Kemal'e Bilkent Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Yaşar Kemal, fahri doktora beratını rektör vekili Abdullah Atalar'ın elinden aldı.

Yaşar Kemal, törende yaptığı konuşmada "Biz romancılar, şairler, ressamlar Cumhuriyet çağının sanatçılarıyız. Önce kendi kültürümüze, dilimize dönmeyi öğrendik. Tercüme Bürosu'nun çevirdiği dünya klasikleriyle yetiştirildik" diyerek başladı.

Halkevleri ve Köy Enstitüsü kuruluşlarının kendilerine yardım ettiğini anlatan ünlü yazar, "O Köy Enstitüleri ki, gelecekte insanlığımızı gerçek insanlığa kavuşturacak tek eğitim düzeniydi. Geleceğin eğitim düzeni üreterek, yaşayarak, eğiten bir eğitim düzeni olacaktır" dedi.

Bugünkü eğitim sistemini eleştiren Yaşar Kemal, "Bugünkü eğitim sistemiağzıyla kuş tutsa gelecek için bir şey yapamaz" diye konuştu.

Türkiye'de yazar ve şairleri onurlandırmanın alışılmış bir davranış olmadığını ifade eden Yaşar Kemal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son 50-60 yıldır yöneticilerin ve yönetimin yanında bulunan kurumların tutumları hep olumsuz olmuştur. Yazarlarımız, şairlerimiz yok sayılmışlardır.

Bugünlerde Türkiye bir gelişmenin eşiğinde mi, diye düşünebilir miyiz, kuşkuluyum. Olup bitenler kuşkumu yok edemiyor, çoğaltıyor. Ama bana böyle bir doktoranın verilmesi, bir umut ışığı gibi geliyor bana ve beni sevindiriyor.

Türkiye'de sanatçılar acı çekmeye, aşağılanmaya gelmişler gibi bir durum var, amaTürkiye'nin halklarını bunların dışında sayıyorum."

"İNSANLIK KÜLTÜRÜ YOKOLUYOR"

Yöneticilerin "yok saydıkları" sanatçıların, tarihte ilk kez dünyaya açıldıklarını ve içlerinde ünlenenlerin olduğunu anlatan Yaşar Kemal, şöyle devam etti:

"Bugün Türk romanı, şiiri, resmi, artık dünyada var olan, yüzümüzü güldürecek duruma gelmiş sanatlarımızdır.

Her şeye karşın Türkiye'nin sanatçıları, üstünden baskılar kaldırılınca, eskiden olduğu gibi insanlık kültürüne katkıları olabilir. Bunu hiç gözden kaçırmamalıyız.

Anadolu, çok kültürlü bir toprak olduğundan dolayı dünya kültürüne kaynaklık etmiş coğrafyalardan biri olagelmiştir. Biz ise toprağımızdaki kültürleri neredeyse, Türk kültürünü bile yasaklamışızdır."

Yaşar Kemal, doğa gibi insanlık kültürünün de yok olup gideceği görüşünü savundu ve magazin haberlerini de eleştirdi.

Kemal, şunları söyledi:

"Tüketim kültürü dedikleri yapay kültür, ortalığı kasıp kavuruyor. Bir de o magazin dedikleri baş belası... Varsa yoksa magazin, ettiklerini burada teker teker söylemeye utanıyorum.

Gerçek mi diyelim buna, yalanlar mı, sanallar mı? Korkmadan şunun adını koyalım; bu bir çürümedir. Bu toprağın kültürüne yardım ve kaynaklık etmiş kültürlerdir.

Bunu biz de Batının bilim adamlarından öğrendik. Bu toprağa pıtrak ekilmiş,ama bütün Anadolu'yu pıtrak otu almış değil. Daha işin sonuna gelmiş değiliz. Ama hatalar bizi yolun sonuna, uçurumun başına kadar da götürebilir."

"BİRARADA YAŞAMA ÇAĞI"

Kemal, bütün ülkeleri etkisini altına alan tüketim kültürünün ana kültürü yıpratacağını ama yürütemeyeceğini, her şeye rağmen Türkiye'nin AB'ye gireceğini söyledi.

Yaşar Kemal, ülkenin kendi kültür birikimine sırtını dayadığında dünya kültürüne yine katkısı olacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yine ve her şeye karşın, Anadolu'da yaşayan her halk kendi anadilini kullanacak. Herkes kendi anadilinde eğitim görecek, kitaplar yazacak, filmler çekecek.

Biz, çok kültürlü bir toprak olduğumuzun farkına varacağız, yasakta değil, özgürlükte çıkarımız olduğunun bilincine varacağız, varmaya mecbur olacağız.

Elimizi çabuk tutmazsak başımıza bölünme belası bile gelebilir. Oysa çok kültürlülüğü ile zengin Anadolu, bölünmeye yatkın bir toprak değildir. Bu çağ, artık bölünme çağı değil, birarada yaşama çağıdır. Bizim de çok kültürlü konumumuzu korumaktan başka hiçbir çaremiz yoktur."

"BİZİ AB'YE SEVE SEVE ALIRLAR"

Kemal, "Türkiye böyle kalacak" diyenlerin de İttihat Terakki gibi hüsrana uğrayacaklarını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Anadolu halkı, çağlar boyunca yaşadığı barışçı yaşamına geri dönecek, çok kültürlü yaşamına kavuşacak. İnsanlığın gözdesi ülkelerden biri olacaktır.

Bunun önüne de kimse geçemeyecektir. O zaman da Avrupa Birliği, bizi, içine seve seve alacaktır. Biz, onlara gidip "Bizi ne zaman alacaksınız" demeyeceğiz, onlar bize gelip "İsterseniz sizi AB'ye seve seve alırız" diyeceklerdir.

Dünya, binbir çiçekten oluşmuş bir kültür bahçesidir. O bahçeden bir çiçek koparılırsa, insanlık bir rengini, bir kokusunu yitirecektir. Göreceksiniz, insanlık çok yakında o tüketim kültürü dedikleri şeyin hakkından gelecektir.

O 'Kültür' dedikleri şey silinip gidecektir. İnsanlığın yarattığı, insanı insan yapan kültürleri insanın elinden almaya hiç kimsenin gücü yetmez. Bütün yıldızları fethedebilirler ya, insanlık kültürünü yok edemezler."

Yaşar Kemal'e fahri doktora verilmesi törenine, Kültür Bakanı İstemihan Talay, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bilkent Üniversitesi Onursal Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, bazı öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

Kemal, konuşmasının ardından uzun süre ayakta alkışlandı, sonra da okuyucularına kitaplarını imzaladı ve onlarla fotoğraf çektirdi.
Yayın tarihi: 18.05.2002
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.