Magazin

Yaşamın süresi altı soruda gizli

Yaşamın süresi altı soruda gizli

Time dergisi, yaşam süresini hesaplamaya yarayacak altı soruluk bir test yayınladı. Tek yapmanız gereken soruları cevaplamak.

ABD'li bilim adamları, genetik ve çevresel özelliklere göre insan ömrünün ortalama 87 yıl
olduğunu söylüyor. Ancak sağlıklı ve uzun bir hayatın sadece bu unsurlara bağlı olduğunu olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira bilim adamlarına göre kişinin seçtiği yaşam tarzı, ortalama yaşam süresini yüzde 80 oranında etkiliyor.

Uzmanlar, "Genetik sadece bir başlangıç. Düzenli olarak spor yapar, zekanızı geliştirmek için çalışır, doğru beslenirseniz annenizden veya dedenizden daha uzun yaşayabilirsiniz.

Eğer bu zamana kadar ömrünüzü uzatmak için hiçbir şey yapmadıysanız bile, zararın neresinden dönülürse kardır sözünü unutmayın. Ömrünüzü kısaltacak alışkanlıkları bir an önce terk edin" diyor.

Peki siz ne kadar sağlıklı bir hayat yaşıyorsunuz? İşte Time dergisinde yer alan ve vereceğiniz yanıtlara göre tahmini yaşam sürenizi hesaplayabileceğiniz 6 kritik soru.

Hemen bir kağıt kalem alarak testi çözmeye başlayın ve sizi kaç yıllık bir hayat bekliyor hesaplayın. Hemen hatırlatalım, insan ömrü ortalama 87 yıl olduğu için hesaplamaya 87 yaşından başlamanız gerekiyor.

1- DÜŞÜNCE: İyimser misiniz? Genellikle hayata olumlu mu bakıyorsunuz? Günlük hayatın stresiyle başa çıkabiliyor musunuz? Eğer tüm bu sorulara cevabınız hayırsa 5 yıl çıkarın.

2- GENLER: Ailenizde 90 yaşına kadar veya daha uzun yaşayan var mı? Cevabınız evetse 10 yıl ekleyin.

3- SPOR: Günde yarım saat ya da hafta da üç gün spor yapıyor musunuz? Özellikle kasları güçlendirecek hareketler yapmak çok önemli. Cevabınız hayırsa, 5 yıl çıkarın.

4- HOBİ: Hobileriniz arasında mutlaka zeka geliştirici aktiviteler de yer almalı. Sürekli kitap okumak gibi. Eğer bunu başarabiliyorsanız, ömrünüze 5 yıl daha ekleyebirsiniz demektir.

5- BESLENME: Meyve ve sebze yerine abur cubur ya da sürekli kırmız et ağırlıklı besleniyorsanız 7 yıl eksiltin.

6- SİGARA: Sigara içiyor musunuz? Evetse ömrünüzden 5 yıl daha gitti demektir.
Yayın tarihi: 21.02.2005
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.