Magazin

Yasaklar sperm fiyatını artırdı

Yasaklar sperm fiyatını artırdı

Tüm çabalarına karşın çocuk sahibi olamayan çiftler, son çare olarak düşündükleri "sperm ya da yumurta transferi"ni yurtdışına çıkarak başta Yunanistan ve KKTC olmak üzere yabancı ülkelerde yaptırıyorlar. Türkiye'de başkasından sperm ya da yumurta transferi yasak olduğu için 2 bin çift yurtdışında bu işlemi yaptırdı.

Yurtdışındaki merkezlerin sperm ve yumurta transferi ücretleri de bu nedenle ikiye katlandı. İzmir Özel Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Hekimi Opr. Dr. Kaan Bozkurt, Türkiye'de sperm ve yumurta transferine yasal olarak izin verilmemesi nedeniyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yurtdışına gittiğine dikkat çekti.

Bozkurt, "Bakanlığın koyduğu yasaklar uygulanabilir değil. Bu yolla sadece illegal ve faciayla sonuçlanabilecek uygulamaların önü açılıyor" diye yakındı. Dünya genelinde ilk tüp bebek uygulamasının 1970 yılında yapıldığını ve bu uygulamadan bir kaç yıl sonra da sperm ve yumurta transferinin yapıldığı yasal zemin ve merkezler oluşturulduğunu belirten Opr. Dr. Bozkurt, şunları söyledi: "Türkiye Avrupa ve Amerika'yı 20 yıl geriden takip ediyor. Türkiye'deki tüp bebek merkezleri dünya standartlarında hizmet verirken, yasal zemin ve gelenekler bahane edilerek, sperm ve yumurta transferi engelleniyor. Oysaki yeterli sperm veya yumurta üretemeyen çiftlerin de çocuk sahibi olabilmesi için sağlıklı donörlerden sperm veya yumurta transferi yapılması, tüm dünyada uygulanan bir yöntem. Türkiye'de bunu yaptıramayan aileler, soluğu komşu ülkelerde alıyor. En çok tercih edilen ise Yunanistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti."

Yunanistan'ın Türkiye'deki bu eksiklikten faydalanarak kurduğu sperm transferi merkezlerine ilginin her geçen gün arttığını ifade eden Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ilgi sperm ve yumurta transferi ücretlerini arttırdı. Geçen yıl 2500 dolarla 10 bin dolar arasında değişen ücretler, bu sene 8 bin dolarla 20 bin dolar arasında değişiyor. Üstelik Türkiye'deki merkezlerin koşulları çok daha iyi olmasına karşın, yasaklar nedeniyle insanlar gidip, doğru düzgün kontrolü yapılmayan, sağlıklı olup olmadığı bile bilinmeyen sperm ve yumurta transferine mahkum ediliyor. Üstelik ederinin 4-5 katı fazla ücret ödemek zorunda kalıyor."

Birçok çiftin mali koşullarının yurtdışına gitmeye uygun olmadığını söyleyen Bozkurt, "Bunlar Türkiye'deki illegal yollara başvuruyor. Bu yönde ciddi bir hasta talebi va" dedi.
Yayın tarihi: 11.10.2003
459
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.