Magazin

Yaş haddinden piyano çalamayacak!

Yaş haddinden piyano çalamayacak!

Henüz yedi yaşındayken "harika çocuk" unvanıyla yurtdışına gönderilen, Türkiye'yi başarıyla temsil ederek sayısız ödül alan piyanist İdil Biret, ODTÜ'nün kendisine vereceği "felsefe onur doktoru" unvanını almak için geldiği Türkiye'de "emeklilik" sürpriziyle karşılaştı.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle, iki başarılısanatçı piyanist İdil Biret ile keman sanatçısı Suna Kan'a, "felsefe onur doktoru" unvanı verildi. Törene, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, ODTÜ Rektörü Prof.Dr.Ural Akbulut, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldılar.

"ANLAMSIZ YAŞ SINIRI UYGULAMASI..."
Müzik yaşamını yurtdışında sürdüren ve tören için Ankara'ya gelen Biret, emekli olduğunu öğrendi. Törendeki konuşmasına, "Bugün aslında buraya bir konuşma metni hazırlayarak gelmiştim. Ama, şimdi bunu okumak istiyor muyum diye düşününce, istemiyorum" sözleriyle başlayan Biret, "Bugün tuhaf bir rastlantı yaşıyorum" dedi. Oldukça duygulu olduğu ve sesinin titrediği gözlenen Biret, "Bu güzel törenin önemi belirgin bir şekilde görülürken, bir yandan da anlamsız bir yaş sınırı uygulaması içinde pek çok değerli insanı emekli eden kanun aracılığıyla emekli edildiğim haberini aldım. Bunu bir yazıyla öğrendim. Bu mektubu herhalde büyük bir özenle yaşamım boyunca saklayacağım" diye konuştu.

"90 YAŞINDA KONSER VEREN VAR"
Sanattan, istenmedikçe emekli olunamayacağını ifade eden İdil Biret, "89 yaşındaki piyanist Arthur Rubinstein, o yaşında resital vermiştir. Öyle bir konserdir ki bunu değil o yaştaki bir insan, genç bir insan bile yapamaz" dedi. Sanat dünyasının böyle pek çok örnekle dolu olduğunu anlatan Biret, "Şunu söylemek istiyorum ki; sanatçının içinde sanat aşkı olduğu sürece emekli olamaz. Yalnızca gelişebilir" diye konuştu. Biret, daha sonra Bingöl'deki depremde hayatını kaybedenlerin anısına Bach'tan bir eser seslendirdi.

"ELİM KOLUM TUTTUĞU SÜRECE DEVAM EDECEĞİM"
Törende konuşan Suna Kan da ODTÜ'ye, kendisine bu unvanı layık gördüğü için teşekkür etti. Bu unvanın yaşamı boyunca kendisi için gurur kaynağı olacağını kaydeden Kan, "Benim de müzisyen olarak kariyerim yarım yüzyıla yaklaşıyor. Umuyorum ki uzun yıllar bu çalgıcı hayatını sürdürmem mümkün olur. Elim, kolum tuttuğu, gücüm yettiği sürece kemanımı çalmaya devam edeceğim" dedi. ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Akbulut ise konuşmasında, iki sanatçının müzik geçmişleri ve Türkiye'de klasik müziğin gelişimini anlattı. İki sanatçının Türkiye'yi uluslararası platformda başarıyla temsilettiklerini ifade eden Prof.Dr. Akbulut, "Sayın Biret ve Sayın Kan'a onursal felsefe doktoru unvanını vermekten büyük onur duymaktayız. Daha nice Biret ve Kan'ların yetişmesini diliyorum" diye konuştu. Biret ve Kan, ödüllerini Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin'den aldılar. Törende, iki sanatçının müzikal geçmişlerini ve hayatlarını anlatan sinevizyon gösterisi de sunuldu.
(AA)
Yayın tarihi: 02.05.2003
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.