Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yarın otomobilinizi evde bırakın

Yarın otomobilinizi evde bırakın

"Otomobilsiz Kent Günü" etkinlikleri kapsamında yarın 1353 Avrupa kentinde, otomobil yerine alternatif ulaşım yöntemleri kullanılacak.

İnsanlar, otomobillerini garajda bırakıp, yürüyecek, bisiklete binecek ve toplu taşıma araçlarından faydalanacak. Çevre Bakanlığı`ndan yapılan açıklamaya göre, etkinlikle, insanları, kent yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelen otomobillerin yarattığı kirlilik, gürültü, stres üzerine düşündürmek amaçlanıyor.

Avrupa ülkelerinde 1999`dan bu yana kutlanan "Otomobilsiz Kent Günü"ne, Türkiye geçen yıl katıldı. 1353 Avrupa kentinin yer aldığı etkinlik, Türkiye`de, Bakanlığın koordinasyonunda 81 ilde, valilikler, belediyeler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle kutlanacak.

"Otomobilsiz Kent Günü" dolayısıyla tüm illerde, belirli yollar trafiğe kapatılarak, yürüyüşler, kay kay, bisiklet yarışları düzenlenecek. Spor aktiviteleri, konferanslar ve seminerler yapılacak. "Avrupa Yeşil Hareket Haftası" yarın gerçekleştirilecek "Otomobilsiz Kent Günü" etkinlikleriyle sona erecek.

Samsun'dan uygulamaya destek
Samsun Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, "Otomobilsiz Kent Günü" etkinlikleri kapsamında yarın zorunlu haller dışında otomobil kullanmayacağı bildirildi.

Avrupa ülkelerinde 1999 yılından bu yana kutlanan ve Türkiye`nin de geçen yıl kutlamaya başladığı "Otomobilsiz Kent Günü" etkinlikliklerine, Samsun Emniyet Müdürlüğü`de katılıyor. Bu kapsamda yarın emniyet hizmetlerinde zorunlu haller dışında otomobil kullanılmayıp, motosiklet ve bisikletli timlerle veya ekiplerle güvenlik ve asayiş hizmetleri yürütülecek.
(aa)
251
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.