Magazin

Yargıtay: Sadakat yasal zorunluluk

Yargıtay: Sadakat yasal zorunluluk

Yargıtay Hukuk Genel Kurul'u, kadının sevgilisine yazdığı aşk sözcüklerinin de yer aldığı günlüğü boşanma davasında delil saydı. Genel kurul kararında sadakatin yasal zorunluluk olduğu da vurgulandı.

Benzer davalarda örnek oluşturacak olay şöyle gelişti: Davacı koca, Kartal 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı boşanma davasında eşinin günlüğünü delil olarak sundu. Mahkeme davayı reddetti. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise çiftin geçimsizlikten boşanması gerektiği sonucuna vardı ve yerel mahkemenin kararını bozdu.

MAHKEME DİRENDİ
Ancak, mahkeme, koca tarafından delil gösterilen kadının günlüğünün "Gizlilik alanına, sırlarına dahil olduğu" ve kadının "kişilik haklarını ilgilendirdiği" gerekçesiyle önceki kararında direndi. Bunun üzerine günlüklü boşanma davası Hukuk Genel Kurulu'na taşındı.

Genel kurul'da mahkeme kararını oybirliği ile bozdu ve boşanmaya hükmetti. İlginç kararda özetle şöyle denildi:

ÖZEL HAYATIN SINIRI
Özel hayatın gizli alanı dediğimiz ve sadece bireyi ilgilendiren alan, hiçbir şekilde müdahale edilemeyecek alandır. Örneğin, kişinin cinsel yaşamı böyledir. Hayatın bu gizli alanı ihlal edilerek elde edilen deliller, ceza mahkemesinde delil olarak kullanılamaz. Kocanın yatak odasındaki bir dolabın içinde ya da yatağın altında tarafından saklanan bir not defterini ele geçirmesi, bu mekan eşlerin müşterek yaşamlarını sürdürdükleri bir yer olduğundan, kadın için gizli mekan kabul edilemez. Hiç kimse, evindeki bir mekanda bulduğu delili hukuka aykırı yollardan ele geçirmiş sayılamaz. Eşlerin evlilik birliğinin devamı süresince birbirlerine sadık kalmaları yasal zorunluluktur. Nasıl ki kadın bir erkekle müşterek hanedeki yatak odasında sevişirken koca tarafından kapı kırılarak içeri girilmesinde hukuka aykırılıktan söz edilemezse, ortak yaşanan evde bulundurulan not defterinin elde edilmesi de hukuka aykırı olarak değerlendirilemez.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 09.01.2004
428
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.