Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yargıtay, Demirkol'a verilen cezayı az buldu

Yargıtay, Demirkol'a verilen cezayı az buldu

Yargıtay, manken-oyuncu Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği iddiasıyla Gökhan Demirkol'a verilen hapis cezasını az buldu.

Vatan Gazetesi'nden Gönül Karakuş'un haberine göre, oyuncu Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapse çarptırılan Gökhan Demirkol'un cezası Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bozulması talep edildi.

Temyiz istemlerini inceleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesinde, Adli Tıp raporunda, Gamze Özçelik'te 'travma sonrası stres bozukluğu' adı verilen 'ağır nöroz bozukluğu' tespit edildiğinin bildirildiğini hatırlattı.

Tebliğnamede, bu rapora göre Özçelik'in mağduru olduğu olayda yeni TCK'nin 'cinsel saldırı' başlığını taşıyan ve 'Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur' hükmünün uygulanmasının söz konusu olduğunu ifade etti.

Saygı indirim getirmez
Hüküm kurulurken olayın oluşumu, sanığın olay öncesi ile sonrasındaki tutum ve davranışlarının birlikte değerlendirilerek suç ve ceza dengesinin ona göre belirlenmesi gerektiği vurgulanan tebliğnamede, mahkemenin bu hususları değerlendirmeden alt sınırdan ceza verdiği kaydedildi. Ayrıca duruşmalardaki saygılı tutumundan bahsedilerek yasal nitelikte olmayan gerekçeyle Demirkol'un cezasında indirim yapıldığını ifade eden başsavcılık, tüm bu nedenlerle hükmün bozulmasını talep etti.

10 bin YTL'yle serbest kalmıştı
Eski basketbolcu Gökhan Demirkol, 1 Temmuz 2004'te eski sevgilisi Gamze Özçelik'in 'ırzına geçtiği' iddiasıyla yaklaşık 9 ay tutuklu yargılandı ve 10 bin YTL kefaletle serbest bırakıldı. Demirkol, yargılandığı Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 25 Aralık 2006 günlü duruşmasında eski TCK'nin 416/1 ve 59/2 maddeleri gereğince 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Demirkol, Gamze Özçelik'in çıplak görüntülerini de internet üzerinden dağıttı.
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.