Magazin

Yargıtay Burcu'yu haklı buldu

Yargıtay Burcu'yu haklı buldu

Burcu Kara, başrol oynadığı “Elveda Derken” dizisinden parasını almadığı gerekçesiyle başlattığı hukuk savaşını kazandı. Yapımcı şirket Yağmur Ajans, Kara’ya 20 bin TL tazminat ödemeye mahkûm edildi.

burcu kara

Yağmur Ajans’ın yapımcılığını üstlendiği “Elveda Derken”de oynayan Burcu Kara, parasını alamadığı gerekçesiyle İstanbul 3’üncü Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

Oyuncu, mahkemeye sunduğu dilekçede “Elveda Derken”in 2007 martından 2008 haziranına dek 51 bölüm yayınlandığını ve 51 bölümün tamamında rol aldığını, ancak son 10 bölüm için kendisine herhangi bir ödeme yapılmadığını iddia etti.

Davanın reddedilmesini isteyen Yağmur Ajans ise Kara’ya bölüm ücretlerinin elden veya banka hesabına havale gönderilerek ödendiğini, ücretini almadığını iddia ettiği bölümlerde de oynamadığını öne sürdü.

Şirketle bölüm başına 10 bin TL’ye anlaşan Kara’nın diziden toplam alacağının 665 bin TL olduğu belirten mahkeme, Yağmur Ajans’ın Kara’ya toplamda 432 bin 250 TL ödediğini, aradaki farkın 232 bin 750 TL olduğunu ve bunun da alacak olarak istenen miktardan fazla olduğunu kaydetti.

Ajansın borca itiraz etmesine rağmen söz konusu miktarın Kara’ya ödendiğini kanıtlayamadığına dikkat çeken mahkeme, davayı kısmen kabul ederek Kara’ya 20 TL ödenmesine karar verdi.

Ajansın itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi, İstanbul 3’üncü Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından verilen hükmü onadı. Yargıtay ayrıca 5 bin TL’lik temyiz ilam harcının da Yağmur Ajans’tan alınmasına karar verdi.

Yayın tarihi: 24.08.2013
915
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.