Magazin

Yardımseverlik ömrü uzatıyor

Yardımseverlik ömrü uzatıyor

Amerikan bilim adamları, başkalarına yardım eden yaşlıların daha uzun yaşadığını belirttiler.

ABD`deki Michigan Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Stefanie Brown ve ekibi, bir grup yaşlı insanın hayat tarzlarını ayrıntılı şekilde öğrendikten sonra 5 yıl süreyle inceledi.

Katılımcıların 130`u araştırma sırasında öldü. Bilim adamları, ölenlerin hemen hemen hepsinin, başkalarına yardım etme konusunda engel olabilecek bir sağlık sorunlarının olmamasına rağmen, yardım edilen kişiler kategorisinde olduğunu kaydettiler.

Tüm verileri titizlikle analiz eden bilim adamları, sevgiyle yapılan yardımların ömrü uzattığı sonucuna vardılar. Brown, yaptıkları araştırmanın sonucunun biyologların araştırmalarıyla örtüştüğünü belirterek, kadınların doğurganlıklarını ileri yaşlarda yitirmelerine rağmen, insanların, onlara benzeyen hayvanlara göre daha uzun yaşadıklarını söyledi.

Brown, insanların atalarının, yaşlandıklarında torunlara bakmak gibi toplum içinde önemli görevler üstlendiğini kaydederek, "Evrim, insanları yardımseverliklerinden ötürü daha uzun ömür ile ödüllendirdi" dedi.
Yayın tarihi: 14.11.2002
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.