Magazin

Yaratıcı zekalardan ilginç buluşlar

Yaratıcı zekalardan ilginç buluşlar

Türkiye genelinde çeşitli meslek gruplarından mucitler, kendinden macunlu diş fırçasından kelepçeli sünnet cihazına kadar birbirinden ilginç buluşlarıyla dikkat çekiyor.

Pek çok buluş, Türk Patent Enstitüsü'nden (TPE) alınan tescil belgesiyle sahiplerine bir süre kullanım hakkı sağlıyor. TPE'ye yapılan ilginç buluşlardan bazıları şöyle:

Vakumlu çay toplama makinesi
Rize'nin Güneysu ilçesinden Yaşar Usta tarafından icat edilen 'vakumlu çay toplama makinesi', çay filizlerinin toplanmasında kullanılmak üzere yaratılan bir ürün olarak sunuluyor. Çay toplama makinesinin işlevleri şöyle:

 • Çay filizlerinin toplanılmasında zamandan büyük tasarruf sağlıyor

 • Maksimum düzeyde verimli ve kaliteli ürün elde edilmesine yarıyor

 • Filizlerin küf ve ıslaklığını ortadan kaldırıyor

 • Sonraki sürgünde daha verimli bir sürgün oluşmasını sağlıyor.


 • Yaşar Usta'nın başvurusu, TPE tarafından faydalı model olarak tescillenmiş.

  Kullanım kolaylığı sağlayan kürdanlık
  Konya'dan Niyazi Bakırtaş tarafından 2002 yılında yapılan başvuru sonucunda faydalı model olarak tescillenen 'kullanım kolaylığı sağlayan kürdanlık' da ilginç buluşlar arasında.

  Kürdanlık içine kürdanların yerleştirildiği, yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirilen hazne, bu haznenin hareketinin sağlanması için üstten baskı yapan bir kapak ve kürdanları alttan destekleyen ve dışarı çıkmasını sağlayan bir merkezleyici, hareketli haznenin normal konumunu alabilmesi için alt bölgesinde konumlandırılmış itici bir elemandan oluşuyor.

  Otomatik at eğitim sistemi
  Adana'nın Ceyhan ilçesinde yaşayan Mehmet Kurt tarafından icat edilen 'otomatik at eğitim sistemi' de ilginç buluşlardan biri.

  Sistem, eğitimi için ata koşulandırıldığı, ön tarafı bir kilit mekanizmasıyla kapalı ve arka ya da ön taraftan bir iticiyle hareket ettirilen, yan tarafından bulunan raylara ya da üst tarafa konumlandırılan bir hatla klavuzlanan ve atın üzerinde yer alan elektrot gibi veterinerlik araçlarıyla, kablo bağlantısıyla bilgisayar yardımıyla atın çalışma sırasındaki fizyolojik özelliklerinin ve değişimlerinin gözlenmesini sağlayan bir buluş.

  Mehmet Kurt'un 2000 yılında tescillenmek üzere TPE'ye yaptığı patent başvurusu tescil bekliyor.

  Kendinden macunlu diş fırçası
  İlginç buluşlar listesinde yer alan buluşlardan birisi de kendinden macunlu diş fırçası. 2001 yılında Konya'dan Mehmet Yumak tarafından icat edilen fırça, bir ana gövde, içine bir fırçayla bir diş macunu haznesinin birleştirildiği bir model.

  Fırçada, macun çıkış deliği, macun haznesinden macun sağlamak üzere bahsedilen ana gövdede yer alan basınç pistonları, pistonlarla irtibatlı bir ana mil, bir tarafta macun basınç yayı ve diğer tarafta macun çıkışını engelleme yayı, ana mile irtibatlı bir basınç yayı kapağı ve macun haznesine macun doldurulmasına yarayan bir dolum kapağı bulunuyor.

  Diğer dikkat çeken buluşlar ise şöyle:

  Tek kullanımlık anatomik uyumlu kelepçeli sünnet cihazı
  Biyoelektrik dengelemeyle hipertansiyon tedavi cihazı
  Av alarmlı tasma
  Ranza olabilen kanepe
  Enine ve boyuna salınım yapabilen ana kucağı
  Pnomatik hasat makinesi
  Düşük yoğunlukta havalandırılmış sakız yapımı
  Akvaryumlu tuvalet rezervuarı
  Kulaklıklı ve hoparlörlü yastık
  Yayın tarihi: 27.11.2005
  388
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.