Magazin

Yapamam canım, allerjim var!

Yapamam canım, allerjim var!

Son zamanlarda ortaya çıkan ve giderek yaygınlık kazanan sperm alerjisi, cinsel hayatı tehdit ediyor. Uzmanlar, böyle bir durumda prezervatif kullanılmasını öneriyorlar ama arkasından da ekliyorlar: Tabii latekse yani lastiğe alerjiniz yoksa.

Sperm alerjisi kadınları farklı etkiliyor. Sperm hücresi ve menide, protein yapısı içinde çeşitli maddeler bulunuyor.

Tempo Dergisi'nin son sayısındaki habere göre, bu maddeler çok hassas bünyelerde, kadının savunma hücreleri tarafından sanki bir virüs veya bakteriymiş gibi bir tehlike olarak algılanıyor. Ve bu maddelere karşı aşırı tepki gösteriyor.

Böylece ortaya alerjik bir durum çıkıyor. Ciltte kızarıklık, yüzde şişkinlik, tansiyon düşmesi, vajinal tahriş gibi belirtileri oluyor.

Sperm alerjisi sadece kadında değil, erkekte de görülebiliyor. İmmünolojik problemler düşük oranda da olsa kısırlığa yol açabiliyor.

Özellikle de erkekte. Kendi sperm antijenlerine karşı oluşan antikorların yüksek oranda pozitif olması sperm hareketlerini olumsuz yönde etkileyerek, kadın üreme sistemine geçmesine engel olabiliyor.

Prezervatif kullanımı kadında oluşabilecek alerjik reaksiyonları önleyebiliyor. Ancak prezervatifte de alerji riski var.
Yayın tarihi: 27.04.2002
355
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.