Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yanlış ilaç kullanımı hasta ediyor

Yanlış ilaç kullanımı hasta ediyor

İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Acil Servisi'nde görevli Dr. Mert Sıvacıoğlu, Türkiye'de bilinçsiz ilaç kullanımının çok yoğun olduğunu belirterek, "Basit bir ateş düşürücünün yanlış kullanılması bile çocuklarda felce yol açabiliyor. Doktorların tavsiyesi dışında ilaç kullanılmalı" dedi.

Dr. Mert Sıvacıoğlu, yanlış ilaç kullanımı nedeniyle özellikle çocukların ileride kalıcı hastalıklara yakalandığını belirtti. Dr. Sıvacıoğlu, yanlış ilaç kullanılması halinde çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olduğu için gelecekte kalıcı hastalıklara yakalanma riskleri çok yüksek olduğunu anlattı. Dr. Sıvacıoğlu, "Doktor izni olmaksızın kullanılan ilaçlar gelecekte kalıcı hastalıklara yol açabilir. Hastalığın teşhisini doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

İlaç prospektüslerine tümüyle uyulması gerektiğini belirten Dr. Sıvacıoğlu, "Her ilacın belli etki süresi vardır. İlaçların etki sürelerinin tam bilinmeden kullanılması durumunda ilaç etkili olmaz ve tedavi süresi uzar. Bu nedenle gereksiz ilaç kullanımı artıyor" dedi.
(DHA)
491
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.