Magazin

'Yandım Ali'yi Almanlar yaktı

'Yandım Ali'yi Almanlar yaktı

Türkiye'de 7, Hollanda'da 12 yaş sınırıyla gösterime giren 'Yandım Ali'ye Almanlar 'temkinli' yaklaştı. Yapımcı şirket sınırı aşağı çekmeye çalışıyor.

Türk sinemasının son günlerdeki iddialı yapımları arasında yer alan ve Kurtuluş Savaşı'nda geçen bir kahramanlık öyküsüna anlatan "Son Osmanlı-Yandım Ali" adlı filme Almanya'da 18 yaş sınırı getirildi.
Daha önce "Kurtlar Vadisi-Irak" için de getirilen yaş sınırına takılan film, Türkiye'de 7, gösterime girdiği Hollanda'da ise 12 yaş sınırıyla izleyici karşısına çıkıyor.

Yapımcı şirket Özen Film Basın Sorumlusu Nizam Eren, Almanya'da getirilen 18 yaş sınırlamasını "şaşkınlıkla" karşıladıklarını söyledi. Gerekçeli kararın henüz ellerine ulaşmadığını belirten Eren, "Mel Gibson'ın 'Cesur Yürek-Braveheart' filminin dahi 16+ yaş kategorisinde değerlendirildiği Almanya'da 'Son Osmanlı-Yandım Ali'nin hangi gerekçe ile 18+ yaş sınıfına sokulduğunu anlamak güç.

Gerekçeli karardan sonra yaş sınırının indirilmesi için girişimde bulunacağız" dedi.
Filmin Türkiye'de 10 gün içinde 444 bin 60 izleyiciye ulaştığını da kaydeden Eren, "Türkiye'de 7+, Hollanda'da 12+ yaş sınıfına sokulan bu filmin hangi yönüyle bu sınırlamaya tabi tutulduğu anlaşılamamıştır" diye konuştu.

1918'de işgal altındaki İstanbul'da aşk ve kahramanlığı buluşturan "Son Osmanlı Yandım Ali", Suat Yalaz'ın çizgi romanından sinemaya aktarıldı. Mustafa Şevki Doğan'ın sinemaya aktardığı filmde Kenan İmirzalioğlu, Cansu Dere, Emin Boztepe ve Engin Şenkan başrolleri paylaşıyor.
Yayın tarihi: 03.02.2007
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.