Magazin

Yalan haber müdürlerin başını yedi

Yalan haber müdürlerin başını yedi

Yalan ve çalıntı haber skandalının etkisinden kurtulamayan ABD'nin etkin gazetelerinden The New York Times'ın Genel Yayın Yönetmeni ile Yazı İşleri Sorumlu Müdürü istifa etti.

Jason Blair isimli muhabirinin yalan ve çalıntı haberler yazdığının ortaya çıkmasının ardından okuyucuların güveninin sarsıldığı The New York Times Gazetesi'nin iki üst düzey yöneticisi Howell Raines ve Gerald Boyd'un dün istifa ettikleri açıklandı. Genel Yayın Müdürü Howell Raines'in yerine geçici olarak emekli Yazı İşleri Müdürü Joseph Lelyveld'in getirildiği, Boyd'un görevinin ise boş kaldığı bildirildi.

Gazetenin yayın hakkını elinde bulunduran Arthur Sulzberger, yaptığı toplantıda, istifalardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi, ancak muhabir Blair'in neden olduğu skandaldan söz edilmedi. Blair'in 1 Mayıs'ta istifasının ardından 24 Mayıs'ta da gazetenin Pulitzer ödüllü muhabiri Rick Bragg, serbest çalışan bir başka gazetecinin haberini kendisine mal ettiği gerekçesiyle görevden alınmıştı. 1 Mayıs'ta görevinden istifa eden muhabir Jason Blair'in çalıntı ve uydurma haberler yaptığının ortaya çıkması üzerine The New York Times'ta yoğun bir iç soruşturma başlatılmıştı.

Gazete yöneticileri, Ekim ve Nisan ayları arasında Blair'in yazdığı 73 haber ve makaleden 36'sında yalan, çalıntı ve yanlış unsurlar belirledi. Skandal ortaya çıktıktan sonra yaptığı açıklamada, gazete okuyucularına her yazılana inanmamaları tavsiyesinde bulunan Jason Blair, kendisiyle ilgili kitabın ve sinema filminin pazarlanması için anlaşma yapmıştı.

THE NEW YORK TİMES'DA 2 İSTİFA
The New York Times'ın Yazıişleri Müdürü Gerald Boyd (önde) ve Genel Yayın Yönetmeni Howell Raines, ard arda patlayan iki skandal yüzünden istifalarını verdiler. Skandallar yüzünden gazete okuyucu kaybetmişti.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.06.2003
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.