Magazin

Yaklaşan global felaket: Diyabet

Yaklaşan global felaket: Diyabet

Dünyada 314 milyon 'gizli şeker hastası' ve 194 milyon diyabetli var. 2025 itibarıyla gizli şeker hastası sayısı 472, diyabetli sayısı 333 milyon olacak.

Fast-food'a dayalı beslenme ve hareketsiz yaşam, diyabete davetiye çıkarıyor. Diyabet, tüm gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında ilk sırada, daha kötüsü, diyabetlilerin yüzde 50'den fazlası hastalığının farkında değil. Ya, siz?

"Geçen 20 yılda AIDS vardı, önümüzdeki 20 yılda ise aynı derece tehlike arz eden diyabetle uğraşacağız."Bazı bilim adamları, insan sağlığını tehdit eden yeni tehlikeyi bu ürkütücü sözlerle açıklıyor. Abartıyorlar, diye düşünmeyin. Çünkü Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verdiği rakamlar durumun gerçekten vahim olduğunu gösteriyor. Ağustos ayında düzenlenen 18. Uluslararası Diyabet Federasyonu Kongresi'nde sunulan yeni raporlara göre tüm dünyada 300 milyondan fazla kişi diyabet, yani şeker hastası olma riski taşıyor. Şu anda yaklaşık 314 milyon kişide (yetişkin nüfusunun yüzde 8.2'sinde) 'glikoz toleransı bozukluğu' yani 'gizli şeker hastalığı' bulunuyor.

Gizli şeker, zaman içinde diyabete yol açıyor. Yani diyabetin habercisi sayılıyor.
Gizli şeker hastalığı olanlarda diyabetin gelişmesi ve kalp-damar hastalıklarının oluşması riski çok yüksek. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 70'i genellikle zaman içinde diyabet hastası oluyor. Bu konuda önümüzdeki yıllar için yapılan projeksiyonda ortaya çıkan sonuçlar ise iç karartıcı: 2025 itibarıyla, tüm dünyada gizli şeker hastalığı olanların sayısı 472 milyona çıkacak. Ki bu da, yetişkin nüfusunun yüzde 9'u demek.

Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle diyabetin, dünyanın önündeki en büyük sağlık sorunu olduğunu söyleyen Uluslararası Diyabet Federasyon Başkanı Prof. George Alberti'ye göre bu rakamlar felaketin habercisi: "İlk kez, tüm dünya üzerindeki 'glikoz toleransı bozukluğu' verileri bir araya getirildi. Bu bize, diyabetle ilgili daha net bir tablo sunuyor. Bugüne kadar gördüğümüz en büyük sağlık felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız."
(Tempo Dergisi)
Yayın tarihi: 26.09.2003
452
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.