Magazin

Yahuda masum!

Yahuda masum!

Yeni Ahit'in dört kitabında da 'hain' olarak anlatılan Yahuda aklanabilir!

1700 yıllık elyazması, Hıristiyanlığın yüzyıllardır inandığı, İsa'ya ihanet eden Yahuda bilgisini yalanlıyor. National Geographic, İ.S. 300 yılına ait olduğu düşünülen elyazmasının ilk modern çevirisini yayımladı. Metne göre Yahuda, İsa'yı onun isteği üzerine ihbar etmiş.

Mısır'da bir çölde, 1970'te keşfedilen elyazmasının varlığı, 180 yılında bir rahibin bunu 'sapkınlık' olarak değerlendirmesinden beri biliniyordu. Ancak içeriği bir muammaydı. Metinde, İsa ile ona ihanet ettiğine inanılan havarisi Yahuda arasında daha önce duyulmamış konuşmalar yer alıyor.

İncil üzerine çalışan uzmanların İngilizceye çevirdiği yazmada, İsa'nın Yahuda'ya "Sen hepsini geçeceksin. Çünkü sen benim giydiğim adamı kurban edeceksin" dediği belirtiliyor. Bu da Yahuda'nın, İsa'yı fiziksel bedeninden kurtararak ruhani varlığını özgürleştirdiğine işaret ediyor.

Yeterli kanıt olabilir mi?
National Geographic'ten Terry Garcia, Kıpti (Mısır asıllı Hıristiyan) dilindeki papirüs elyazmasının büyük ihtimalle önceki bir Yunan elyazmasının kopyası olduğunu söyledi. Bu orijinal elyazmasının teologların ve inananların ilgisini çekeceği kesin. Ancak bilim adamları, Yahuda'nın ihanetini yalanlamak için bunun yeterli olmayacağını düşünüyor.

Kahire'deki Koptik Müzesi'ne bağışlanacak olan metin, böylece bütün din uzmanlarının kullanımına açılmış olacak. Yahuda'nın İsa'ya ihanet etmesi, anti-Semitizm için de temel oluşturmuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 08.04.2006
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.