Magazin

Yağlı balık kalp sağlığını koruyor

Yağlı balık kalp sağlığını koruyor

İngiltere Cardiff Üniversitesi Biyolojik Bilimler Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. John Harwood, Türkiye'de Avrupa'ya göre kalp hastalıkları görülme oranının yüksek olduğuna işaret ederek, haftada en az 2 kez yağlı balık tüketerek, riskin azaltılabileceğini bildirdi.

Sağlıklı yaşam ürünleriyle tanınan İngiliz Seven Seas Şirketi ile Türkiye'deki iş ortağı Abdi İbrahim İlaç Firması'nca "Sağlıkla Yaşam İçin Omega-3" konulu konferanslar vermek üzere Türkiye'ye davet edilen Prof. Dr. Harwood, Ceylan Intercontinental Otel'de basın toplantısı yaptı.

Vücudun sağlıklı olabilmesi için çoklu doymamış yağ asitlerinden olan "Omega-3"e de ihtiyacı bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Harwood, bunun çocuk beyni gelişmesinde, yetişkinlerin doğru beyin fonksiyonları göstermesinde, kalp-damar ve iltihaplı hastalıklar ile kanserin önlenmesinde etkili olduğunu vurguladı.

"Omega-3" yağ asidinin balık yağı ve balık ciğeri yağı ile ketentohumu yağında bulunduğunu belirten Prof. Dr. Harwood, "Özellikle sardalya ve uskumru gibi yağlı balıkların etinde, morina gibi balıkların da karaciğerinde bulunur" dedi. Konuşmasında "Omega-3"ün özellikle kalp hastalıklarını önlemesi konusu üzerinde duran Prof. Dr. John Harwood, şöyle dedi:"Türk insanında iyi huylu kolesterol düşük, kötü huylu olan ise yüksek. Ayrıca kandaki 'trigliserid' düzeyi de yüksek. Bu nedenle Türk insanı kalp hastalıkları açısından Avrupalıları göre daha yüksek riske sahip. Ancak haftada en az 2 kez yağlı balık tüketerek kalp hastalığı riskini azaltabilirsiniz."
Yayın tarihi: 10.09.2003
563
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.