Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yabancı dil iyimser yapıyor

Yabancı dil iyimser yapıyor

Yabancı dil bilen insanların farklı kültürlerle daha kolay iletişim kurmaları nedeniyle hayata ve sorunlara daha olumlu baktıkları bildirildi.

Ankara Üniversitesi TÖMER Kayseri Şube Müdürü Oktay Durukan yaptığı açıklamada, Türk insanının yabancı dili daha çok derslerinde ya da iş hayatında kullanmak için öğrendiğini söyledi. Dünyada ise yabancı dil öğrenmedeki temel amacın, "farklı dil ve kültürel geçmişleri olan insanlar arasında hoşgörüyü artırmak ve kişilerin birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak" olduğunu anlatan Durukan, şöyle devam etti:

"Ülkemizde yabancı dil denilince akla ilk ve tek gelen dil İngilizce`dir. Halbuki dünya üzerinde bugüne kadar 118 dil, devlet dili olmuştur. İnsanımız yabancı dili bir zorunluluk olarak görmemeli,onu farklı kültürleri tanımada, dünyaya farklı bir pencereden bakmada ve farklı milletlerle kurduğu ikili ilişkilerle, hayatta daha mutlu veverimli bir insan olmayı kendine hedef edinmelidir. Çünkü, dil öğrenmek farklı kültürleri tanımanın yanında kendi zengin kültürümüzü de tanıtmakta önemli bir araçtır. Kendi zenginliklerini dünyaya tanıtan ve kabul ettirebilen bir insanın duyduğu iç huzur, gözardı edilemeyecek bir gerçektir. Farklı kültürlerde yer alan edebiyat, sanat, tarih konularına hakim olan bir insanın hayata bakışının olumsuz olması düşünülemez. Bu nedenle yabancı dil bilen insanlar, farklı kültürlerle daha kolay iletişim kurmaları nedeniyle hayata ve sorunlara da daha olumlu bakıyorlar."

Durukan, dil bilen insanların farklı kültür ve ülkelere mensup çokdeğişik düşünce yapısındaki insanlarla konuşabilmelerinin de özgüvenlerinin artmasını sağladığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 17.11.2002
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.