Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yabancı dansöz lütfen dışarı!

Yabancı dansöz lütfen dışarı!

Mısır, vatandaşlarına iş imkânı yaratabilmek için ülkedeki yabancılara göbek dansını yasakladı. Çoğu Rusya, ABD ve Avrupa'dan gelen 3 bine yakın dansçı karara kızgın.

Ortadoğu'daki son krizin adı, göbek dansı... Hükümet, Mısırlı olmayan dansözlerin ülkede göbek dansı yapmasını yasakladı. Yetkililerin, yerli oryantallerin haklarını korumak için bu kararı aldığı, bundan böyle yabancı dansçılara çalışma izni verilmeyeceği ve çalışma izinlerinin yenilenmeyeceği açıklandı.

Mısır'daki göbek dansı yasağı, bu ülkede dans edip para kazanan Batılıları kızdırdı. Aralarında Amerikalılar ve Avruplıların da bulunduğu çok sayıda yabancı dansçı kararı 'haksız ve mantıksız' buldu.

'Mısır'da yetenek yok!'
Caroline adlı Amerikalı bir dansçıya göre Mısır toplumunda Müslüman kadınların açık kıyafetlerle dans etmesine karşı giderek daha az tolerans gösteriliyor. Bu yüzden de ülkede yerel dansçı sayısı her geçen gün azalıyor.

Arap dünyasının en saygın oryantallerinden, 1997'de emekli olan Filistinli Nagwa Fuad da yabancı meslektaşlarından yana: "Yeteri kadar Mısırlı yetenek yok, yabancılara ihtiyaç duyulduğu açık."

Hükümet ise kararın Mısırlılara iş alanları açmak amacıyla alındığını vurguluyor. Çalışma ve Göçmen Bakanlığı'ndan Naval el-Naggar adlı bir yetkili, "Göbek dansı Mısır'a ait bir şeydir. Mısırlılar arasından göbek dansçısı bulmak zor değil. Gece kulüplerinde çalışan çok fazla yabancı var" dedi.

Yerliye yüksek ücret
Mısır'da dansçı acenteliği yapan Hasan Akif de yasağı savunarak, başta Rusya ve Ukrayna'dan olmak üzere 3 bin kadar dansçının bu ülkede çalıştığından yakınıyor: "Mısırlılara şans bırakmıyorlar."

Yabancı dansçıların gecede 250-500 dolar aldıkları, seçkin Mısırlı dansçıların ise 1600 dolara kadar kazandıkları belirtiliyor.
(Radikal)
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.