Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Wright kardeşler gülüyor!

Wright kardeşler gülüyor!

ABD'de, Wright kardeşlerin tahtadan 'The Flyer'la uçmalarının 100. yılında uçağın aynısı yapıldı. Bush dahil binlerce kişi tören alanında toplandı, ancak havalanamayan uçak, çamura saplandı.

Amerikalıların, Wright kardeşlerin insanlık kadar eski uçma hayalini 100 yıl önce ilk kez hayata geçirmelerini, devlet töreniyle temsili olarak tekrarlama girişimi fiyaskoyla sonuçlandı. Havacılık teknolojisinin 100 yılda kaydettiği gelişmeye rağmen, bugünün havacıları, bisiklet tamircisi Orville-Wilbur Wright'ın müslinle kaplayıp iki de motor taktıkları tahtadan 'The Flyer'ın nasıl uçtuğunun sırrına eremedi. ABD Başkanı George Bush'un gurur dolu konuşmasının ardından güçlükle kıpırdatılan The Flyer'ın kopyası çamura saplandı.

Astronotlar da izledi
Aralarında dünyanın yörüngesinde dönen ilk Amerikalı John Glenn, aya giden ilk insanlar Neil Armstrong ile Buzz Aldridge ve pilotluktan anlayan oyuncu John Travolta'nın olduğu 35 bin kişilik davetli kitlesi, saatlerce beklemelerine karşın, ilk uçağın kopyasını semada süzülürken göremedi. 100 yıl önceki tarihi uçuşa sahne olmuş Kuzey Carolina'nın kumlarla kaplı Kill Devil Tepeleri'ni önceki günkü törende yağmur götürürken, teknisyen ordusu 1.2 milyon dolarlık kopyayı havalandıracak güçlü bir rüzgâr için dua etti.

Tarihi uçuş saat 10.35'te yapılacaktı, ancak teknisyenler kopyayı kıpırdatmak için iki saat boyunca 23 girişimde bulundu. Sonunda pilot Kevin Kochersberger'in sağa sola hareket ettirebildiği uçak, bu kez de sağ kanadı yatmış halde bir çamur gölüne saplandı.

Bush: Uçuşta önderiz
Oysa bu uğraşılar öncesi, eski bir Ulusal Muhafız pilotu olan Bush, davetlileri coşturacak bir konuşma yapmıştı:
"Burada başlayan büyük Amerikan yolculuğu artık Wright kardeşlerin tahayyül bile edemeyecekleri biçimde devam ediyor. Son 100 yıl, bize, süpersonik uçuşlar, uzayda seyahat, Mars'ın araştırılması ve güneş sisteminin sonuna doğ-ru saatte 30 bin mille hareket eden Voyager 1 uzay aracını getirdi. Beceri ve cesaretimizle uçuşta tüm dünyaya önderlik etmeyi sürdüreceğiz. Wright kardeşlerin icadı tüm dünyaya ait olabilir, ama Wright Kardeşler Amerika'ya aittir."

Bush, kopyanın çamura saplandığını göremeden Air Force One'a atlayıp törenden ayrıldı. Orville ile Wilbur Wright'ın 14 Aralık 1903'teki ilk denemesinde de uçak yere çakılmıştı. Uçak 17 Aralık'ta ilk havalanışında 12 saniye boyunca 25, dördüncü havalanışında da 59 saniye boyunca 260 metre uçtu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 19.12.2003
286
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.