Magazin

Vücut yağı kolay erimiyor

Vücut yağı kolay erimiyor

1 kilogram vücut yağının erimesi için 43 saat voleybol oynamak, 13.4 saat ip atlamak ya da 125 kilometre koşmak gerekiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, düzensiz beslenmenin genellikle sağlık sorunlarını beraberinde getiren fazla kilolara yol açtığını söyledi.

Kilo vermek kolay değil
Fazla kiloların kalp ve damar rahatsızlıkları başta olmak üzere çok sayıda hastalığa yol açtığını belirten Boyacıoğlu, kilo vermenin ise göründüğü kadar kolay olmadığını anlattı.

1 kilo yağ = 125 km koşu
Vücut yağlarının kısa sürede ve kolay erimediğini ifade eden Boyacıoğlu, "Ortalama bir kişinin 1 kilogram vücut yağını eritebilmesi için 20,5 saat tenis, 43 saat voleybol, 16.1 saat basketbol oynaması, 13.4 saat ip atlaması, 5,1 saat güreş yapması, 17,2 saat yüzmesi ve 125 kilometre koşması gerekiyor" dedi.

Sabır gerekiyor
Boyacıoğlu, zayıflamanın birden gerçekleşmediğini dikkat çekerek, "Zayıflama yavaş yavaş olduğu için öncelikle sabır gerekiyor. Alanında uzman bir diyetisyenden alınacak diyet programı ve düzenli spor ile fazla kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak mümkün" diye konuştu.
Yayın tarihi: 19.09.2004
458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.