Magazin

Vücudun su kaybına dikkat

Vücudun su kaybına dikkat

Samsun Devlet Hastanesi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Emin Dinçağ, "Kişinin aldığı su miktarı kaybettiğinden az olursa ciddi sağlık sorunları meydana çıkar" dedi.

Dengeli ve doğru beslenmenin günlük su ihtiyacını karşılamak ile mümkün olabileceğini söyleyen Devlet Hastanesi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Emin Dinçağ, "Bir insanın günde solunum ve terleme ile kaybettiği su miktarı 800 santimetre küptür. Vücuttaki su miktarı kaybedilenden az olursa ciddi sağlık sorunları meydana çıkar. Vücuttaki suyun azlığı böbrek yetmezliğine ve ürenin yükselmesine neden olur. Bu nedenle günde en az 1.5 litre su içmemiz gerekir" dedi.

Suyun sağlık açısından çok önemli olduğunu belirten Dr. Emin Dinçağ, ayrıca ağız kokusunu da önlediğini kaydetti. Dr. Dinçağ, "Bol su içmek aynı zamanda ağız kokusunu da önler. Su dişetleri arasındaki gıda parçalarını temizler ve kokuya neden olmasını engeller. Ayrıca bağırsak hareketlerini de artırır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 16.10.2003
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.